RkBlog

Hardware, programming and astronomy tutorials and reviews.

Czas na zmiany... na moim laptopie

Gentoo czas się pozbyć. Za dużo upierdliwości po aktualizacjach, nie zawiera też najnowszych wersji aplikacji, ogólnie irytuje mnie. KDE4 używam od tygodnia. W 4.2.4 widać parę usprawnień. Czytałem że w 4.3.0 standardowe menu odzyska listę ostatnio używanych aplikacji (jak w 3.5), po prostu WOW. Generalnie fajne rozwiązania przesłaniają proste błędy, czy też dziwne zachowania i funkcjonalności. Dodając też chyba parę problemów Gentoo nie nadaje się to do użytku. KDE3 zaczyna się powoli sypać (zmiany w DBUS, Networkmanager 0.7 itd.), czas na GNOME, Ubuntu, Mint, może Pardus (też KDE4... ale ze swoimi aplikacjami)?

Zaczynając przygodę z Linuksem - SuSE 9.2 z KDE 3.2, kernelem 2.6 - jako jedna z pierwszych, nie miałem problemów z przejściem na nowe aplikacje w porównaniu do Windowsa. Także od niedawna bawię się trochę OS X i też jakoś większych zgrzytów z nim nie mam. Ale KDE4 idzie na przekór konwencji i po prostu wymuszając wiele zachowań, czy domyślne ustawienia powodują że nie da się tego swobodnie używać ("przecież Windows, OS X, GNOME, KDE3, XFCE... pozwala na...)

Co wybiorę. Archlinux - fajna dystrybucja, ale sposób w jaki przeprowadzili migrację na Pythona 2.6 to była jakaś amatorka i miałem co naprawiać. Też kolejne problemy gdy domyślnie wrzucą Pythona 3.X, a środowisko produkcyjne na serwerze (generalnie Debiany) będzie nadal pod 2.X. Mint, Ubuntu? Sam nie wiem ;) Ktoś coś doradzi?

RkBlog

Biblioteka Linuksa i OpenSource, 23 June 2009, Piotr Maliński

Comment article