RkBlog

Licznik Geigera dla Arduino i smartphonów kontra szkło uranowe

Dla naszych mikrokontrolerów czy nawet smartphonów dostępnych jest wiele czujników i mierników, w tym także te bardziej nietypowe jak liczniki Geigera, które można wykorzystać do prostych demonstracji mierząc promieniotwórczość niektórych skał, starych świecących cyferblatów zegarów czy szkła i ceramiki barwionej związkami uranu.

› Read more

Astrofotografia planetarna - zakończenie

Mam nadzieję że lektura tej książki zachęci was do rozpoczęcia przygody z fotografią kosmosu. Mimo iż to kosmos nie potrzeba kosmicznego sprzętu za kosmiczne pieniądze. „Amatorzy” mogą w obecnych czasach osiągnąć bardzo dużo i mieć z tego sporo satysfakcji.

› Read more

Publikowanie i udostępnianie astrofotografii

Zdjęciami Układu Słonecznego warto dzielić się z innymi. Czy to by się pochwalić, czy by się czegoś nauczyć odnośnie obróbki, czy nagrywania – rozwiązać uciążliwy problem. Zdjęcia te mogą mieć też wartość naukową – amatorski monitoring zmian zachodzących na planetach jest używany do planowania obserwacji za pomocą profesjonalnych teleskopów.

› Read more

Fotografowanie Słońca

Fotografia Słońca jest dość nietypowa, jako że Słońce jest bardzo jasne. Bezpieczna obserwacja, czy fotografia jest możliwa tylko za pomocą specjalnych teleskopów słonecznych, czy poprzez folię Baadera, czy aluminizowane filtry „szklane”.

› Read more

Zaawansowana astrofotografia planetarna

Czasami fotografia Układu Słonecznego nie kończy się na prostej fotografii RGB i obróbce w postaci ostrzenia obrazu. Czasami trzeba lub można zastosować specjalne filtry, lub sztuczki by osiągnąć ciekawszy rezultat.

› Read more

RkBlog main page Search RSS Contact