RkBlog

Astrofotografia planetarna - zakończenie

Mam nadzieję że lektura tej książki zachęci was do rozpoczęcia przygody z fotografią kosmosu. Mimo iż to kosmos nie potrzeba kosmicznego sprzętu za kosmiczne pieniądze. „Amatorzy” mogą w obecnych czasach osiągnąć bardzo dużo i mieć z tego sporo satysfakcji.

› Read more

Publikowanie i udostępnianie astrofotografii

Zdjęciami Układu Słonecznego warto dzielić się z innymi. Czy to by się pochwalić, czy by się czegoś nauczyć odnośnie obróbki, czy nagrywania – rozwiązać uciążliwy problem. Zdjęcia te mogą mieć też wartość naukową – amatorski monitoring zmian zachodzących na planetach jest używany do planowania obserwacji za pomocą profesjonalnych teleskopów.

› Read more

Fotografowanie Słońca

Fotografia Słońca jest dość nietypowa, jako że Słońce jest bardzo jasne. Bezpieczna obserwacja, czy fotografia jest możliwa tylko za pomocą specjalnych teleskopów słonecznych, czy poprzez folię Baadera, czy aluminizowane filtry „szklane”.

› Read more

Zaawansowana astrofotografia planetarna

Czasami fotografia Układu Słonecznego nie kończy się na prostej fotografii RGB i obróbce w postaci ostrzenia obrazu. Czasami trzeba lub można zastosować specjalne filtry, lub sztuczki by osiągnąć ciekawszy rezultat.

› Read more

Aplikacje do obróbki klipów planetarnych

Mając zapisane klipy AVI, SER, albo zbiór plików TIFF, BMP, czy FITS musimy je „zestackować” - czyli wybrać najlepsze i połączyć w jedną wynikową fotografię wysokiej jakości. Do wybory mamy szereg aplikacji, które zrobią to za nas.

› Read more

Aplikacje do fotografii Układu Słonecznego

Do fotografowania będziemy potrzebować dwóch typów aplikacji. Pierwsza to aplikacja do nagrywania klipów AVI, a druga do ich obróbki (wybierania najlepszych klatek i łączenia ich w jedną wynikową fotografię o wyższej jakości). W tym rozdziale zajmę się tymi pierwszymi.

› Read more

Akcesoria do astrofotografii

Do fotografowania Układu Słonecznego zazwyczaj potrzeba więcej elementów niż teleskop, kamera i komputer. Z podstawowych akcesoriów wymienić można soczewki Barlowa do zwiększania ogniskowej. Jeżeli mamy kamerę mono to zapewne także i koło filtrowe z filtrami.

› Read more

RkBlog main page Search RSS Contact