Publikowanie i udostępnianie astrofotografii
Zdjęciami Układu Słonecznego warto dzielić się z innymi. Czy to by się pochwalić, czy by się czegoś nauczyć odnośnie obróbki, czy nagrywania – rozwiązać uciążliwy problem. Zdjęcia te mogą mieć też wartość naukową – amatorski monitoring zmian zachodzących na planetach jest używany do planowania obserwacji za pomocą profesjonalnych teleskopów.
Dzielenie się zdjęciami z profesjonalistami i społecznością
Czas obserwacyjny na profesjonalnym sprzęcie jest mocno ograniczony i przeznaczany jest na najważniejsze obserwacje. Amatorzy dysponując ogromną ilością teleskopów mogą pomagać zawodowcom obserwując niebo i donosząc o anomaliach i ciekawych zjawiskach. Hubble nie może co chwilę sprawdzać co dzieje się na Jowiszu. Jednak został skierowany w jego stronę gdy Anthony Wesley wykrył ślad po uderzeniu asteroidy. Ogromny teleskop Kecka także obserwował Jowisza, po tym jak kolejni amatorzy rejestrowali na swoich nagraniach uderzenia takich niedużych asteroid w jego atmosferę.
W sieci dwa serwisy-projekty zajmują się zbieraniem i katalogowaniem zdjęć amatorów: ALPO (http://alpo-astronomy.org) i PVOL (http://www.pvol.ehu.es/pvol/). Do tego dochodzą niektóre lokalne organizacje jak np. brytyjskie BAA (http://britastro.org/baa/). W przypadku PVOL i ALPO możemy przesyłać zdjęcia do serwisów.
Główna część ALPO to serwis arsky.org (http://www.arksky.org/alpo/index.php), w którym można dodawać fotografie poszczególnych planet, Księżyca, Słońca, a także komet, asteroidów itd. Drugi człon to grupy dyskusyjne na Yahoo:
By mieć dostęp do tych grup musimy założyć konto na Yahoo i dołączyć do wybranych grup. Przy zapisywaniu się do danej grupy należy napisać w 2-3 zdaniach dlaczego chce się do tej grupy dołączyć (takie zabezpieczenie przed botami i spamerami).
Wiadomości powinny być pisane w języku angielskim - możemy podać odnośnik do fotografii, czy galerii oraz dokładny opis kiedy, gdzie i czym fotografie zostały wykonane.
PVOL poświęcone jest gazowym gigantom. Najlepiej zarejestrować się w serwisie poprzez wysłanie emaila opiekunowi (jest to opisane na stronie projektu). Nazwy plików muszą być zgodne z przyjętym formatem ( http://www.pvol.ehu.es/pvol/index.jsp?action=formats ).
Na PVOL publikowane są też różne alerty obserwacyjne, jak i informacje o wykorzystaniu amatorskich zdjęć w naukowych publikacjach, czy obserwacjach.
Dzielenie się fotografiami z innymi „amatorami” fotografami
Fotografiami dzielimy się zazwyczaj poprzez fora internetowe – lokalne polskie (astromania.pl, astropolis.pl, forumastronomiczne.pl itp.), jak i międzynarodowe anglojęzyczne (cloudynights.com, stargazerslounge.com). Warto wraz ze zdjęciami podać dokładny opis – jaki sprzęt został użyty, kiedy zdjęcie było wykonywane. Zawsze można przy okazji spytać się o poradę.
Serwisy-galerie są nieco mniej popularne. Na flickr.com istnieje kilka grup poświęconym zdjęciom astronomicznym, lecz wiele się na nich nie dzieje. Astro-galeria astrobin.com jest już bardziej popularna i posiada świetny, dopasowany do naszych fotografii interfejs.
Można także przeglądać zdjęcia wykonane przez innych. Można (ale tylko częściowo) porównać możliwości różnych zestawów sprzętowych, czy kamer (jak i wyłapać nowinki).
Comment article