Wio Terminal - mikrokontroler i ekran LCD w poręcznej obudowie

Wio Terminal to mikrokontroler i 2,4" ekran LCD zawarty w poręcznej obudowie. Urządzenie pozwala w łatwy sposób tworzyć projekty i prototypy oparte o mikrokontroler z interfejsem graficznym i sterowanie wbudowanymi przyciskami.

Prosta gra dostępna na Wio Terminal
Prosta gra dostępna na Wio Terminal

Prosta gra dostępna na Wio Terminal

Seeed Studio podesłało mi ich Wio Terminal w celu prezentacji i wykonania kilku prostych projektów. Oto prezentacja owego urządzenia:

Komponenty i możliwości Wio Terminal

Wio Terminal wyposażony jest w mikrokontroler ATSAMD51P19 oraz 2,4" ekran LCD o rozdzielczości 320x240 (ILI9341). Całość uzupełnia moduł WiFi/Bluetooth RTL8720DN, emiter IR, czujnik światła, slot microSD, dwa złącza Grove i złącze USB-C.

Dodatkowo do dyspozycji mamy 40 pinów GPIO na złączu kompatybilnym z Raspberry Pi. Złącze USB może też pracować w trybie OTG i wspiera myszy, klawiatury, urządzenia MIDI, drukarki jak i kontrolery gier. Urządzenie może być programowane przez platformę Arduino jak i za pomocą MicroPythona (ArduPy) czy CircuitPython.

Tył urządzenia
Złącza Grove i USB-C
Przyciski na panelu górnym

Terminal można kupić na stronie producenta - Seeed Studio jak i lokalnie w Botlandzie.

Zastosowania

Przeglądając projekty użytkowników od razu widać że urządzenie to jest stosowane by wystawić interfejs graficzny dla różnych czujników i urządzeń - stacje pogodowe, wizualizacja obrazu z kamery termicznej i wiele więcej. Przegląd projektów dostępny jest na stronie producenta.

Seeed Studio znane jest z produkcji wysokiej jakości komponentów dla twórców amatorów. Wio Terminal ma odpowiednie wsparcie jak i dokumentację - czy to od strony Arduino czy ArduPy. W przypadku Arduino oczywiście ekosystem jest znacznie większy.

Producent oferuje również ReTerminal - większą wersję opartą o Raspberry Pi i związane z tym funkcjonalności.

RkBlog

Elektronika i Python, 7 November 2021

Comment article
Comment article RkBlog main page Search RSS Contact