Google Earth w wirusologii

Mikrobiolodzy w celu określenia dróg rozprzestrzeniania się wirusa ptasiej grypy użyli dość nietypowego narzędzia – Google Earth. Za pomocą Keyhole Markup Languag naukowcy prześledzili drogi rozprzestrzeniania się choroby w przeciągu ostatniej dekady. A żeby nie było mało dodano informacje o wszystkich szczepach wirusa jak i ich macierzystych nosicielach. Jeżeli masz zainstalowane Google Earth wystarczy że klikniesz na ten link by zobaczyć to w akcji.

Jak do tej pory ptasia grypa nie okazała się wysoce chorobotwórcza w stosunku do ludzi (znane jest nieco ponad 300 przypadków), jednakże naukowcy pilnie śledzą rozprzestrzenianie się i mutacje wirusa. Wirus został po raz pierwszy odkryty w 1996 w ciele morskiego ptaka w Chinach. W 1007 wirus zaatakował ludzi i kurczaki w Hong Kongu. Do 2005 roku wirus pojawiał się w kilku południowo-wschodnich azjatyckich krajach i rozprzestrzenił się poprzez różnych nosicieli na pozostałe obszary Chin a także do Rosji, Środkowego Zachodu i Indii.

Do przygotowania mapy naukowcy wykorzystali kod genetyczny 351 próbek wirusa przypisanych poszczególnym nosicielom i lokalizacji. Liczba danych może budzić podziw lecz jest to zaledwie część dostępnych danych, których większość jest w rękach prywatnych, do których za darmo nie ma dostępu. Wypracowana metoda okazała się skuteczna i już teraz trwają prace nad stworzeniem podobnych map dla wirusa SARS.

Więcej na http://researchnews.osu.edu
RkBlog

Mikrobiologia, 14 July 2008

Comment article
Comment article RkBlog main page Search RSS Contact