Gry infinity pod Linuksem

Gry na silniku infinity do nowych i skomplikowanych nie należą i generalnie będą działać pod Linuksem uruchomione poprzez Wine. Zalecam stosowanie wine-0.9.58 i nowszych wydań.

Baldurs Gate I

Działa z Wine i Cedegą, bez potrzeby korzystania ze specyficznej wersji. Czasami filmy mogą przerywać grę - można je "wyłączyć" zastępując pliki filmów pustymi plikami (opisane w Bibliotece). Saga DVD wymaga nowszych wersji wine (instalator padnie pod starszymi). Warto też w wine wyłączyć obsługę dźwięku jeżeli obserwujemy rwanie się gry i dźwięków gry. Jeżeli decydujemy się na włączenie dźwięku to powinniśmy w winecfg wybrać OSS jako źródło dźwięku (i tak będzie szło przez API OSS z ALSY, ale OSS w Wine jest najbardziej wydajne). Wine 1.1.20: dla tej (i 1.1.19) zaobserwowałem blokowanie się gry, czy też jej wysypywanie się przy próbie przejścia przez dowolne drzwi gdy w drużynie jest więcej niż 1 główna postać przywołana przez CLUAConsole.

Jeżeli masz problemy z rozdzielczością to zainstaluj mod Widescreen Mod podając rozdzielczość ekranu. Mod instaluje się długo, ale rozwiązuje problemu niskiej rozdzielczości lub jej błędnego renderowania.Baldurs Gate II

Wymaga wybrania opcji "Programowe Kopiowanie" w ustawieniach by gra działała (wine 0.9.25 i nowsze). Z możliwych problemów pod cedegą i wine: po rozpoczęciu gry może się ona zawiesić przy Autosave - dzieje się to przy rozpoczynaniu nowej gry z postaciami eksportowanymi w BG II (np. z "Przygotowania Postaci"). Warto też powyłączać animacje, filmy i inne bajery (by zwiększyć wydajność i zmniejszyć ryzyko przerwania gry). Jeżeli gra pada przy wyborze podklasy należy w winecfg zmienić "identyfikację" systemu na Windows ME lub niższy.

Icewind Dale I

Instaluje się i działa z wine/cedega, choć czasami może ulec przerwaniu (trochę czarowałem i masakrowałem nawzajem drużynę) - zalecam wyłączenie zbędnych efektów.

Icewind Dale II

Wersja Saga Icewind Dale (DVD) działa bez problemu pod wine (pierwsze wydanie na CD miało pewne zabezpieczenia, których wine nie obsługuje). Wine 1.1.20: wydajność gry bardzo spada, gdy ustawimy niestandardową rozdzielczość. Problem ten może pojawić się też w innych grach.

Planescape Torment

Nie działa pod wine 0.9.35 (+ starsze i nowsze) (nie uruchamia się)

Świątynia Pierwotnego Zła

Instaluje się, lecz nie uruchamia ze względu na zabezpieczenie płyty Securomem (zabezpieczenie myśli że stosujemy emulator napędu). Rozwiązaniem byłyby płyty pozbawione tego zabezpieczenia.

Mody infinity

Weidu działa pod wine jak i cedegą. Samorozpakowujące się rary też. Niektóre mody korzystają z bardziej zbajerzonych instalatorów, które nie przejdą pod wine (i czasami nawet pod cedegą). Trochę screenów i opis znajdziecie w Bibliotece Linuxa w artykule o wine.

Heroes of Might and Magic II

Należy skopiować katalog heroes2 z płyty do określonego katalogu. Następnie owy katalog zawierający "heroes2" w winecfg określamy jako napęd CD-ROM. By uruchomić edytor użyj editor2w.exe, gry - heroes2w.exe

Heroes of Might and Magic III

Działa bez problemów, również z dodatkiem Ostrze Armagedonu.
wine_iwd
hero2
winebg1
RkBlog
Comment article
Comment article RkBlog main page Search RSS Contact