RkBlog

Hardware, programming and astronomy tutorials and reviews.

Scena Baldurs Gate zamiera ?

Obserwując aktywność sceny BG doszedłem do wniosku że ruch zaczyna wyraźnie zamierać. Na forum COB ruch znikomy (a kiedyś olbrzymi jak i plany), wiele stron zniknęło jak Wieża Razamitha, forum Bibliotekarzy też nie szaleje, a jedyny większy ruch w tematyce BG widać na forum OIG i spółki. Strony anglojęzyczne też nie przejawiają większej aktywności - nie wychodzą żadne nowe znaczące i ciekawe mody. Nie ma żadnej innowacji. Nikogo nie interesują czary maga w BG I czy solucja Tronu Bhaala ani nawet zawartość Weidu Tactics - to już było, grane sto razy, a brak nowości budzi zniechęcenie.

Społeczność pozostaje ale zajmuje się już czymś innym - ma inne gry, albo zaczyna myśleć o przyszłości czy pracy. Główny ruch na Bibliotece cRPG generuje Google (46%), spośród odwiedzających 33% to użytkownicy powracający... a autor strony zajęty jest dobrze płatnym zleceniem w Django ;)

Czy czeka nas zanik szerokiej społeczności gier infinity, czy za 2-3 lata pozostaną jedynie relikty niegdyś dużej społeczności ?

RkBlog

Baldurs Gate i Baldur’s Gate: Enhanced Edition, 14 July 2008, Piotr Maliński

Comment article