Aplikacje astronomiczne dla Mac OS X

Equinox 6

Equinox 6 to rozbudowana aplikacja - planetarium pokazująca aktualne mapy nieba. Aplikacja jest płatna i po pobraniu działa przez 30 dni, po czym należy zakupić licencję. Przegląd poradników do tej aplikacji. Zbliżona do Cartes du Ciel/Sky Image.
equinox6a
equinox6b

Equinox Image

Equinox Image służy do kontroli kamer CCD i focuserów (SBIG, Optec, RoboFocus, JMI, koła filtrowe SBIG). Obsługuje fotometrię, astrometrię, auto focus, korekcję koloru. Dodatkowe narzędzia pozwalają na odejmowanie darków od zdjęć, jak i łączenie (stackowanie) szeregu zdjęć obiektu, kontrolować dryft (TDI) i zaprogramować do dziesięciu sekwencji zdjęć.
equinoximage

Lynkeos

Lynkeos to darmowa aplikacja do obróbki zdjęć zrobionych (głównie) kamerkami internetowymi. Łączy ona szereg zdjęć w jedno o lepszej jakości. Obsługuje sekwencje QuickTime jak i pliki graficzne, w tym pliki RAW z aparatów cyfrowych. Generuje 16 bitowe pliki RGB TIFF. Po instalacji dodatkowych komponentów aplikacja będzie w stanie otwierać sekwencje AVI i MPEG oraz pliki graficzne FITS, jak i zapisywać finalne zdjęcie w formacie FITS. Obsługuje darki i flaty, rozmieszczanie zdjęć i wybieranie najlepszych z sekwencji.
lynkeos

AstroGrav

AstroGrav to aplikacja do symulowania ruchu i zachowania układów planetarnych - wpływu oddziaływania grawitacji pomiędzy poszczególnymi obiektami. Można obserwować ruch Układu Słonecznego, czy też zaprojektować własne. AstroGrav to aplikacja shareware (15 dniowy okres próbny) i dostępna jest dla Mac OS X oraz MS Windows.

ScopeDriver

ScopeDriver to płatna aplikacja do sterowania teleskopem. Działa pod Mac OS X oraz MS Windows. Obsługuje: Meade Autostar (port szeregowy RS-232), Meade LX200, Losmandy Gemini Level 1 lub Level 3 oraz inne teleskopy kompatybilne z zestawem instrukcji Autostar, LX200 lub Gemini. Po pobraniu mamy 30-dniowy okres testowy.

MoonMenu

MoonMenu to aplikacja dla Mac OS X oraz MS Windows. Pokazuje one bieżącą fazę księżyca wraz z licznymi dodatkowymi informacjami.

Astro IIDC

Astro IIDC to płatna aplikacja zapewniająca kompleksową obsługę rejestracji obrazu z kamer CCD korzystających wyłącznie z portu Firewire. Bez problemu poradzi sobie z kamerami podłączonymi do mikroskopu, czy teleskopu. Obsługuje szereg tanich kamer (webcam, The ImagingSource i inne), jak i szereg profesjonalnych o szerszych możliwościach. Oferuje różne czasy naświetlania, obsługę flatów i darków, korekcję obrazu oraz różne formaty grafik i animacji. Aplikacja jest zoptymalizowana, tak by efektywnie działać na współczesnym sprzęcie.

SAOImage DS9

SAOImage DS9 to darmowa aplikacja dla MS Windows i Mac OS X stworzona przez obserwatorium Smithsonian. Aplikacja ta służy do wizualizacji danych i zdjęć FITS z licznymi dodatkowymi funkcjami.

Widżety Dashboard

Inne aplikacje

Pod Mac OS X dostępne są także aplikacje wieloplatformowe jak KStars, Stellarium, czy Cartes Du Ciel/Skychart. Lista aplikacji astronomicznych dla różnych systemów dostępna na astropix.com.
RkBlog

Oprogramowanie astronomiczne, 14 November 2009

Comment article
Comment article RkBlog main page Search RSS Contact