Starry Night Digital Download

Starry Night to płatna aplikacja planetarium i kombajn astronomiczny. Do wyboru mamy kilka wersji w różnych cenach. Najdroższe pakiety zawierają opcje np. sterowania teleskopem i różne prezentacje multimedialne. Wersja zbliżona do Starry Night Enthusiast dodawana jest także do większości teleskopów Oriona (zestawów).

Ja postanowiłem zakupić najtańszą wersję Digital Download. Wszystkie pozostałe to wersje "pudełkowe", których trzeba szukać w sklepach ze sprzętem astronomicznym (np. astroshop.eu, rothervalleyoptics.co.uk). W przypadku Digital Download można wybrać dodatkowe moduły, które nas interesują - np. szczegółowa mapa Księżyca, grafiki obiektów głębokiego nieba itd. Goła wersja bez modułów dodatkowych zawiera komplet danych na temat układu słonecznego jak i dane o obiektach głębokiego nieba, lecz bez ich zdjęć.

Przy pierwszym uruchomieniu pyta się o klucz aktywacyjny (dostajemy kopię licencjonowaną na nazwisko płatnika), po czy wyszukuje i pobiera aktualizacje baz danych. Na starcie wita nas wyszukiwarka zdarzeń - czyli co wydarzy się niebawem na niebie:
starrynight1
Starry Night w podstawowej wersji jest bardzo podobne do innych planetariów takich jak Stellarium. To co odróżnia tą aplikację od reszty jest bardzo rozbudowana baza danych o obiektach. Możemy wyszukać komety, asteroidy, planety karłowate, planety i ich księżyce - w tym te małe, pomijane przez inne planetaria. Z moich obserwacji aplikacja ta także bardzo dobrze pokazuje moment tranzytu wielkiej czerwonej plamy na Jowiszu jak i położenie poszczególnych księżyców. Poniżej zaznaczone małe wewnętrzne księżyce Jowisza wraz z ich orbitami:
starrynight2
Można także sprawdzić cienie rzucane przez księżyce na powierzchnię planety:
starrynight3
Wybierając obiekt, np. kometę, która w danej chwili nie jest widoczna aplikacja zasugeruje najlepszy czas do jej obserwacji. Bez problemu można zmieniać datę i czas.
RkBlog

Oprogramowanie astronomiczne, 25 August 2010

Comment article
Comment article RkBlog main page Search RSS Contact