Cappuccino - framework aplikacji webowych

Cappuccino to framework aplikacji webowych wykorzystujący język Objective-J i JavaScript. Umożliwia on tworzenie aplikacji webowych - przeglądarkowych odpowiedników aplikacji znanych z desktopu (np. 280 slides - aplikacja do tworzenia prezentacji, napisana w tym frameworku). Objective-J silnie bazuje na Objective-C (i platformie programistycznej Mac OS X), który dodaje do JavaScriptu tradycyjne dziedziczenie i "wiadomości" wzorowane na tych z Smalltalk/Objective-C. JavaScript jest podzbiorem Objective-J. Aplikacje napisane w tym języku są kompilowane w locie przez "kompilator" napisany w czystym JS.

Cappuccino to framework skierowany do twórców high-endowych aplikacji webowych. W odróżnieniu od bibliotek widżetów jak ExtJs, biblioteki jQuery ten framework zdejmuje konieczność bezpośredniej manipulacji drzewem DOM i CSS z programisty (odpowiada za to framework). Framework ten może współpracować z dowolnym językiem server-side. Podobnym rozwiązaniem stosowanym na stronie MobileMe jest SproutCore.

Atlas to IDE, aplikacja do graficznego tworzenia interfejsów i oprogramowywania ich. Obecnie znajduje się w fazie beta i dostęp do aplikacji jest płatny (najprawdopodobniej finalna wersja też będzie płatna). Warto obejrzeć załączony na stronie klip wideo by poznać możliwości tego narzędzia. Alternatywne rozwiązanie dostępne obecnie to zaprojektowanie interfejsu w Interface Builder wchodzącym w zestaw narzędzi XCode (Mac OS X) i skonwertowanie pliku interfejsu za pomocą narzędzia "nib2cib" (interfejs Cappuccino jest bardzo podobny do interfejsu Cocoa).

Przykładowa aplikacja - Cappuccino-X-Tornado

Aplikacja Cappuccino-X-Tornado to prosty czat wykonany za pomocą Cappuccino i frameworka Tornado. By uruchomić aplikację musimy wcześniej zainstalować framework Tornado (opisany w podlinkowanym artykule):
easy_install tornado
Po czym możemy pobrać źródła Cappuccino-X-Tornado i uruchomić aplikację:
python cappuccino_x_tornado.py
Aplikacja (prosty czat) dostępna będzie pod adresem http://localhost:8888 (np. poczatuj z kilku okien przeglądarki między sobą):
cappuccino1

W sieci

RkBlog

Podstawy tworzenia stron www, 23 October 2009

Comment article
Comment article RkBlog main page Search RSS Contact