Wzrost eLearningu w ostatnich tygodniach dał się zaobserwować jako referery kierujące na wybrane artykuły na mojej stronie. Poza Mikrobiologia żywności
sporym zainteresowaniem cieszył się artykuł co to jest Python?...
jak i drugi, wprowadzający w jego podstawy. Niestety te artykuły były napisane w 2008 roku i od tego czasu sporo się zmieniło.
› Read more
Od paru tygodni w kioskach i stoiskach z prasą dostępne są dwie książki/poradniki dotyczące programowania w Pythonie - Biblioteczka Komputer Świat - Python, kurs programowania na prostych przykładach
oraz w wybranych sklepach - BDM's Manual - The Essential Coding Manual
. Czy są warte zakupu? Sprawdźmy to.
› Read more
Mamy już pierwsze informacje dotyczące corocznej konferencji PyCon PL. W 2017 roku konferencja odbędzie się wcześniej niż zazwyczaj - 17-20 sierpnia. Niebawem ruszy call for proposals i poznamy więcej szczegółów.
› Read more
Już niebawem, bo 3 kwietnia odbędzie się konferencja 4Developers (Festiwal Technologiczny) poświęcona różnym zagadnieniom IT. Agenda podzielona jest na bloki tematyczne i jednym z nich jest Python. Całość uzupełniają inne języki, architektura aplikacji jak i tematyka umiejętności miękkich
.
› Read more
Solr i Elasticsearch to dwa silniki wyszukiwania (lub bazy NoSQL) oparte o bibliotekę Lucene. Podobne, a zarazem prezentujące odmienne podejścia w zaspokajaniu potrzeb użytkowników. W tym artykule chciałbym dokonać porównania obu projektu jak i pakietów dostępnych w Pythonie.
› Read more
Już w czwartek startuje PyCon PL 2016. Ja będę na konferencji od piątku. Dostępna jest też rozpisana na poszczególne dni agenda.
Klipy wideo z wystąpień powinny być dostępne na YouTube po konferencji, podobnie jak w poprzednich latach.
› Read more
Call for proposals for PyCon PL 2016 conference is hitting deadline on 10th of June. Registration for the conference should start somewhat soon. The PyCon PL 2016 will be held in Hotel Ossa Congress & Spa located in Ossa (Poland) on October 13th through October 16th.
I'll be attending and if my talk will get to agenda - I'll have one of the talks. There will be English as well as Polish talks on the conference.
› Read more
Do 10 czerwca można zgłaszać swoje propozycje prelekcji, warsztatów i innych wystąpień. Niebawem pewnie też ruszą zapisy na samą konferencję PyCon PL 2016 w ośrodku Ossa koło Rawy Mazowieckiej.
Konferencja odbędzie się od 13 do 16 października 2016 roku.
› Read more
Python jako język skryptowy pojawia się w licznych silnika i bibliotekach do tworzenia gier i ogólnie - aplikacji wykorzystujących 2D i 3D. Oto szybki przegląd silników i bibliotekach posiadających interfejs w Pythonie.
› Read more
Mając szkielet aplikacji emberowej można zająć się tworzeniem prawdziwej aplikacji. Na przykład wybrałem szablon AdminLTE pod aplikację w stylu panelu admina, czy panelu statystyk.
› Read more
Ember-cli potrafi tworzyć szkielet aplikacji jak i nowe elementy aplikacji jak routery czy komponenty. Do tego dochodzi obsługa zależności deweloperskich i aplikacji przez npm i bowera. W tej części omówię co, gdzie i jak znajduje się w aplikacji emberowej.
› Read more
W serii artykułów postaram się przedstawić najnowszą wersję ember.js wraz z JavaScriptowym środowiskiem w połączeniu z RESTowym API wystawianym przez Django, czy inne backendowe API. Zacznijmy od instalacji narzędzi.
› Read more
PyFilesystem to warstwa abstrakcji pozwalająca operować na różnych systemach plików
za pomocą jednego, zunifikowanego interfejsu. Obsługiwane są operacje na natywnym systemie plików, ale także na archiwach ZIP, sieciowym FTP, S3 i innych.
› Read more
pymaybe implementuje monadę może
w Pytonie. Pozwala ona traktować brak wartości (None) tak samo jak wartość (nie-None). Wzorca tego można użyć by uniknąć bloków try/except, czy wielu bloków if.
› Read more
Na githubie opublikowałem materiały z mojej prelekcji Desktopowe Aplikacje z PyQt
z PyCON PL 2015.
Dostępne są slajdy w PDF oraz przykładowa aplikacja-przeglądarka, jaka pojawiała się na niektórych slajdach. Po zainstalowaniu PyQt5 wystarczy odpalić run_browser.py
› Read more
Tegoroczny PyCon był bogaty w ciekawe prelekcje. Jedną z nich była trzygodzinna prelekcja dotycząca PostgreSQL. Christophe Pettus omawia chyba każdy aspekt tej bazy danych, warto obejrzeć.
› Read more
Jakiś już czas temu Megiteam uruchomiła nową wersję swojej platformy hostingowej. Wszystko po to by całość lepiej działała i by dało się tym lepiej zarządzać. Ja swoje serwisy na nową platformę przeniosłem w zeszłym tygodniu.
› Read more
Konferencja PyCon PL 2015 odbędzie się od 15 do 18 października 2015 r. w Hotelu Ossa Congress & Spa w Rawie Mazowieckiej. Tymczasem znamy już agendę konferencji. Nie jest to jeszcze rozplanowane czasowo, ale widać że szykuje się nam ciekawa konferencja, na której poruszane będą różne tematy - web, desktop, systemy wbudowane i wiele innych tematów bliskich programistom Pythona.
› Read more
Na liście dyskusyjnej python-ideas pojawiła się propozycja dodania, uzupełnienia wsparcia dla wieloprocesorowości w Pythonie. Dyskusja na liście rozwinęła się i zapewne pojawi się niebawem PEP, a po nim interesujący kod.
Nie jest to jedyna próba wsparcia wielu rdzeni w Pythonie w ostatnich czasach. Dostępna jest eksperymentalna implementacja PyParallel, która ostatnio też aktywnie się rozwija.
› Read more
Wraz z pojawieniem się wbudowanego w Django mechanizmu migracji programiści pracujący nad tym frameworkiem dali nam narzędzie do squashowania
migracji - do łączenia szeregu migracji w jedną o zmniejszonej ilości operacji, zoptymalizowaną. Mając kilkanaście, czy kilkadziesiąt migracji w aplikacji możemy trochę poczekać aż zbuduje się baza do testów. Oszczędność czasu, jak i chęć pozbycia się historii kodu, który już nie istnieje (np. usunięte modele) to powody, dla których możemy migracje squashować. Operacja ta wymaga jednak poświęcenia nieco czasu.
› Read more