Przesiadka na nową platformę Megiteam

Jakiś już czas temu Megiteam uruchomiła nową wersję swojej platformy hostingowej. Wszystko po to by całość lepiej działała i by dało się tym lepiej zarządzać. Ja swoje serwisy na nową platformę przeniosłem w zeszłym tygodniu.

O różnicach można przeczytać w dziale pomocy. Przenosiny w moim przypadku polegały na skopiowaniu wszystkich plików na nowe konto pracujące na nowej platformie. Następnie przenosiny bazy danych (MySQL ;)) i można przystąpić do konfiguracji aplikacji. Całość z szybkim i skutecznym wsparciem ze strony administratorów hostingu.

Niestety użycie Pythona 3 odpadło ze względu na python-mysql, które Pythona 3 nie obsługuje. Tak więc pozostał stary dobry Python 2.7 i Django 1.8. W panelu można wyklikać sobie aplikację Django. Gdy przenosi się starą to z tej wyklikanej trzeba skopiować sobie ustawienia do bazy danych, które na megiteam są załatwiane przez dj_database_url i zmienne środowiskowe.

Obsługa plików statycznych też jest konfigurowana przez panel Megiteam. Djangowskie pliki statyczne są domyślnie obsługiwane poprzez katalog/url /static/. Żeby dodać obsługę mediów trzeba w panelu do serwisu dodać aplikację statyczną podając ścieżkę do katalogu i pożądany URL.

Na koniec została aktualizacja rekordów A i MX domeny. Przy okazji także skrzynka pocztowa została przeniesiona na nową platformę. Na nowej platformie nie ma już lokalnego serwera pocztowego więc trzeba podać dane np. skrzynki stworzonej na megiteam. Należy pamiętać by ustawić zarówno DEFAULT_FROM_EMAIL jak i SERVER_EMAIL tak żeby zawsze mail wysyłał się z poprawnym adresem w polu from (jak jest zły to wysyłka się wysypie).

I to by było na tyle - serwis śmiga na najnowszym Django na nowej platformie i jak na razie brak problemów. Tak więc poszukującym hostingu mogę polecić megiteam.

Zewnętrzny problem jaki wypatrzyłem przy okazji przenosin i sprawdzania logów to hardkodowane /favicon.ico, o które prosi np. widżet Googlowskiego Bloggera (i pewnie jeszcze inne źródła).

RkBlog

Django, 9 August 2015

Comment article
Comment article RkBlog main page Search RSS Contact