RkBlog

Hardware, programming and astronomy tutorials and reviews.

Struktura aplikacji emberowej

Przegląd plików i katalogów tworzących aplikację ember.js 2.X

Ember-cli potrafi tworzyć szkielet aplikacji jak i nowe elementy aplikacji jak routery czy komponenty. Do tego dochodzi obsługa zależności deweloperskich i aplikacji przez npm i bowera. W tej części omówię co, gdzie i jak znajduje się w aplikacji emberowej.

Podręcznik ember-cli opisuje nam elementy składowe aplikacji emberowej. Oto przegląd plików i katalogów aplikacji emberowej, z których będziemy korzystać w trakcie tworzenia aplikacji:

Serwer deweloperski kompiluje aplikację w locie. Produkcyjną wersję budujemy poleceniem:

ember build --environment="production"

Stworzy to katalog dist z całą aplikacją skompilowaną i gotową do wrzucenia na serwer. Wystarczy otworzyć w przeglądarce plik index.html i gotowe. Aplikacja emberowa domyślnie zakłada że zostanie otwarta w domenenie (ścieżka /). Jeżeli chcesz by aplikacja działała w podkatalogu to trzeba go podać w konfiguracji przed zbudowaniem aplikacji (config/environment.js):

  if (environment === 'production') {
    ENV.baseURL = '/ścieżka/względem/domeny/';
  }

W katalogu app/ znajdziemy główny kod naszej emberowej aplikacji. Do generowania szkieletów używamy ember generate TYP NASZA_NAZWA, o czym niebawem. Generator poda gdzie i jakie pliki stworzył.

Wyświetlany na starcie tekst Welcome to Ember znajdziemy w szablonie app/templates/application.hbs - szablonie htmlbars używanym w obrębie embera. Gdy zmienimy coś w szablonie i zapiszemy zmiany - otwarta strona w przeglądarce powinna sama się przeładować prezentując nasze zmiany.

RkBlog

Programowanie Sieciowe, 8 November 2015,

Comment article