Firefoks wersja dla programistów z pakietem poręcznych narzędzi

Firefox Developer Edition to specjalne wydanie przeglądarki Firefox przeznaczone dla webdeveloperów jak i twórców aplikacji na Firefox OS. W odróżnieniu od standardowej wersji zawiera szereg narzędzi developerskich. Część z nich bardzo szybko da się uruchomić w zwykłym Firefoksie, lecz niektóre, te fajniejsze są ładnie zintegrowane (tylko?) w tej wersji. Co więc ciekawego ten specjalny Firefox oferuje programistom?

Profilowanie aplikacji w edycji deweloperskiej Firefoksa

Przeglądarkę można pobrać ze strony mozilla.org. W przypadku Linuksa wystarczy rozpakować i uruchomić binarkę firefox. Na dole strony znajdziemy również wykaz najważniejszych funkcjonalności. W zestawie dostajemy:

  • WebIDE: do tworzenia aplikacji na Firefox OS
  • Valence: pozwala debugować i testować strony i aplikacje na różnych przeglądarkach, w tym zdalnie na Androidzie i iOS
  • Skalowanie wymiarów do urządzeń mobilnych: w celu testowania responsywnych stron internetowych
  • Narzędzia deweloperskie: konsola i debugger JS, edytor stylów, inspektor stron itd.
  • Edytor audio: do zabaw z dźwiękiem
Testowanie responsywnego szablonu strony

Najfajniejsze wydaje się być debugowanie aplikacji webowych zdalnie w Chrome na Androidzie, czy w przeglądarce na urządzeniu mobilnym Apple z iOS. Wcześniejsze rozwiązania były na ogół płatne.

Żeby debugować aplikacje na urządzeniu z Androidem musimy włączyć w ustawieniach urządzenia debugowanie po USB, a następnie odpalić przeglądarkę Chrome i otworzyć w niej interesującą nas stronę. Po tym podłączamy urządzenie do komputera i zezwalamy na tryb debugowania o ile urządzenie się o to spyta. Jeżeli wszystko działa to urządzenie powinno być dostępne w WebIDE tak jak prezentuje to klip. Jak nie jest sprawdź za pomocą adb devices czy jest listowane. Ja w przypadku Xubuntu musiałem zrestartować serwer adb, po czym wszystko zaczęło działać.

RkBlog

Podstawy tworzenia stron www, 17 November 2014

Comment article
Comment article RkBlog main page Search RSS Contact