Jak zacząć przygodę z linuksem

Kiedy powinienem zainteresować się linuksem?

Linuksem warto zainteresować się praktycznie zawsze, szczególnie wtedy gdy dość często korzystamy z sieci czy też wykonujemy na komputerze bardziej skomplikowane prace. Pierwszym czynnikiem jest bezpieczeństwo, szczególnie komputera podłączonego do sieci, drugim są aplikacje i koszty ich potencjalnych licencji. W przypadku linuksa i systemów unixowych bezpieczeństwo stoi na bardzo wysokim poziomie - linuks jest praktycznie niewrażliwy na wirusy czy dialery oraz na bezpośrednie włamania (pod warunkiem poprawnego korzystania z systemu). Programy - istnieje wiele programów, których windowsowe odpowiedniki kosztują bardzo dużo. Praktycznie wszystkie programy linuxowe są na licencji GPL i nie trzeba kupować żadnych licencji.

Kiedy nie powinienem zainteresować się linuksem?

- gdy musimy korzystać z określonych aplikacji dla MS Windows (a potencjalne odpowiedniki nie mogą być wykorzystane)
- gdy dopiero uczymy się obsługi komputera/MS Widnows oraz gdy nie mamy czasu na "naukę" linuksa

Od czego zacząć?

- Ściągnij lub kup czasopismo z dystrybucją liveCD (bootowalną z płyty CD) np. Knoppix, Kanotix, Archie, Ubuntu/Kubuntu LiveCD i inne - możesz bez instalacji zobaczyć działającego linuksa.
- Jeżeli linuks ci się spodobał możesz wybrać dystrybucję, którą można zainstalować na komputerze. Istnieje wiele dystrybucji różniących się co nieco obsługą.
- Linuks możne współistnieć z MS Windows na jednym komputerze.

Jaką dystrybucję wybrać na początek?

- OpenSUSE: graficzne konfiguratory, dopracowana lecz trochę zasobożerna.
- Kubuntu/Ubuntu: przyjazna dystrybucja z dużą społecznością.
- Arch Linux: prosty w obsłudze i konfiguracji (do edycji 1 plik tekstowy), wada: bazuje na najnowszych wersjach pakietów - mogą pojawiać się drobne problemy.
RkBlog

Wprowadzenie do świata Linuksa, 14 July 2008

Comment article
Comment article RkBlog main page Search RSS Contact