RkBlog

Hardware, programming and astronomy tutorials and reviews.

Systemy wbudowane

Opis systemów wbudowanych, w tym systemów dla telefonów komórkowych jak SymbianOS, Android, Maemo.

System wbudowany (ang. Embedded system) to według wikipedii system komputerowy specjalnego przeznaczenia, który staje się integralną częścią obsługiwanego przez niego sprzętu. System wbudowany spełnia określone wymagania, zdefiniowane do zadań które ma wykonywać. Nie można nim więc nazywać typowego wielofunkcyjnego komputera osobistego. Najczęściej z systemem wbudowanym mamy do czynienia gdy np. korzystamy z telefonu komórkowego.

Systemy wbudowane ogólnie

Systemy wbudowane dla telefonów komórkowych i handletów

WebOS

WebOS to system operacyjny oparty o Linuksa stosowany obecnie w telefonie Palm Pre. SDK o nazwie "Mojo" dostępne jest pod trzy główne systemy operacyjne i zawiera w sobie emulator oraz dodatkowe narzędzia ułatwiające tworzenie i testowanie aplikacji na tą platformę.

iPhone OS

iPhone OS to system operacyjny wykorzystywany w produktach firmy Apple: iPhonie, iPodzie Touch oraz iPadzie. iPhone SDK to zbiór narzędzi i bibliotek do tworzenia natywnych aplikacji dla tych urządzeń.

Android

Android według Wikipedii jest platformą dla telefonów komórkowych opartą na systemie Linux, ogłoszoną przez Google i inne firmy zrzeszone w Open Handset Alliance 5 listopada 2007. Pozwala programistom tworzyć aplikacje w Javie przy użyciu bibliotek opracowanych przez Google, ale nie wspiera bezpośrednio rozwoju oprogramowania natywnego.

Android stare wersje: android.com
androidwiki.com
anddev.org - Forum programistów
androidal.pl - Wiadomości w języku polskim

Maemo

Platforma Maemo to projekt przeznaczony dla tabletów Nokii i rozwijany pod auspicjami tejże firmy. W skład platformy wchodzi system operacyjny oraz Maemo SDK. System operacyjny oparty został na Debianie i wykorzystuje wiele linuksowych bibliotek jak GTK/Hildon, oraz Qt. Maemo SDK oparte jest o pakiet do kompilacji skrośnej Scratchbox, który wykorzystuje Qemu do emulowania procesora ARMEL (ARM). Hildon to framework do budowania interfejsów aplikacji do obsługi poprzez nawigację dotykową.

Maemo.org
Dokumentacja Maemo 5
Dostępne narzędzia programistyczne

OpenMoko

OpenMoko, to porzucony projekt informatyczny, którego celem było stworzenie platformy, dla telefonów GSM typu smartphone, zgodnej z ideą FLOSS (Otwartego/Wolnego Oprogramowania).

Symbian, S60

Nokia S60 (dawniej Series 60) to według Wikipedii platforma dla telefonów komórkowych korzystających z systemu operacyjnego Symbian. Series 60 to opracowana przez firmę Nokia platforma oprogramowania dla smartphone'ów. Platforma S60 należy do oprogramowania własnościowego, lecz otwarta jest na programistów udostępniając bogate API. Obecnie trwają prace nad otwarciem i unifikacją Symbiana.

symbianos.pl
s60.pl

Ostatnie Wiadomości

Latest articlesRSS
Angry Birds Go - wyścigówka i nieoczekiwane problemy na Androidzie2013.12.15
Kontron wprowadzi płytę mini-ITX z układem nVidia Tegra 32013.02.24
PandaBoard - kolejna płytka z procesorem ARM dla deweloperów2011.04.28
Tworzenie prostej mobilnej aplikacji w Titanium Developer2010.02.25
Instalacja Android SDK oraz Titanium Developer2010.02.22
Instalacja Scratchboxa i Maemo Fremantle SDK2010.02.16
Nower wydanie - Maemo 5 i Nokia N9002009.11.07
Instalacja Maemo Diablo SDK i Scratchboxa2009.11.07
Aplikacje społecznościowe dla Androida2009.09.07
Nokia traci udziały, Android nie zyskuje za dużo2009.08.22
RkBlog

27 September 2008;