Instalacja Android SDK oraz Titanium Developer

W tym artykule opiszę jak zainstalować lokalnie najnowszą wersję SDK Androida oraz Titanium Developer. Wspomniana platforma Titanium Developer pozwala tworzyć za pomocą JavaScriptu wspomaganego HTML/CSS natywne aplikacje dla iPhone i Androida. Wystawia ona API w JavaScripcie, a następnie przetwarza nasz kod JS do natywnego kodu dla każdego systemu.

Android SDK

SDK Androida pozwoli nam testować aplikacje w emulatorze Androida.
 • Paczkę SDK pobieramy z developer.android.com i rozpakowujemy.
 • W podkatalogu tools SDK uruchamiamy klienta GUI - ./android (android.exe pod MS Windows). W tej aplikacji możemy tworzyć nowe konfiguracje emulatorów i je uruchamiać. Zanim będziemy mogli stworzyć taką konfigurację musimy pobrać dodatkowe pakiety.
 • W zakładce "available packages" będziemy mogli zainstalować paczki różnych wersji Androida. Jeżeli aplikacja nie może pobrać listy pakietów to w konfiguracji wymuszamy HTTPS:
  andrti1
  i instalujemy najnowszą wersję SDK (i inne jeżeli potrzebujemy):
  andrti2a
  andrti2
 • W zakładce Virtual Devices możemy teraz stworzyć konfigurację emulatora Androida:
  andrti3
  Podajemy nazwę (nazwa "Target" dla Titanium Developer będzie potrzebna), wersję Androida (etykieta Target), rozmiar karty SD, czy opcjonalnie obsługę dodatkowych urządzeń.
 • Po stworzeniu takiej konfiguracji możemy emulator uruchomić z tej samej zakładki.
  andrti4
 • SDK Androida jest gotowe do pracy. Teraz zajmiemy się integracją SDK z Titanium Developer.

Titanium Developer

Titanium Developer to platforma, framework do tworzenia natywnych aplikacji dla Androida i iPhone OS (iPhone, iPod Touch, iPad). Oprócz aplikacji mobilnych Titanium oferuje podobne rozwiązania przy tworzeniu aplikacji desktopowych, lecz w tym artykule to pominę. Aplikacja ta pozwala tworzyć pod względem funkcjonalności aplikacje podobne do aplikacji webowych, lecz z dostępem do sprzętu i funkcji urządzenia. Nie napiszemy w tym wielowątkowej gry, lecz znacznie prostsze aplikacje społecznościowe, agregujące dane z sieci są jak najbardziej do zrobienia. Dla lepszego zobrazowania tej platformy można obejrzeć klipy wideo, gotowe aplikacje, czy dokumentację.
 • Pobieramy paczkę Titanium Developer dla wybranego systemu operacyjnego i instalujemy. W przypadku Linuksa rozpakowujemy pakiet i uruchamiamy aplikację poprzez skrót "Titanium Developer" w katalogu z rozpakowaną paczką.
 • Przy pierwszym uruchomieniu instalator poprosi nas o wskazanie miejsca instalacji, po czym zacznie pobierać potrzebne pakiety:
  andrti5
  andrti6
 • Po pobraniu pakietów pojawi się formularz rejestracji. Jeżeli mamy już konto to możemy zalogować się poprzez drugą zakładkę:
  andrti7
  Po rejestracji/logowaniu będziemy mieli dostęp do usług w chmurze Titanium (dla aplikacji desktopowych), a także powiadomienia o aktualizacjach.
 • Aplikacja jest gotowa do pracy. Możemy przystąpić do utworzenia projektu aplikacji mobilnej.
 • Tworzymy nowy projekt i wskazujemy Mobile jako typ projektu. Podajemy resztę danych i tworzymy projekt.
  andrti8
 • Jeżeli Developer będzie miał problemy ze znalezieniem SDK Androida poprosi nas o wskazanie lokacji SDK - wskazujemy katalog z rozpakowanym SDK Androida.
 • Po stworzeniu projektu możemy edytować jego konfigurację, czy uruchamiać w dostępnych emulatorach i generować gotowe pakiety:
  andrti9
 • Pisanie kodu odbywa się poza Developerem - w ulubionym edytorze, IDE. Pliki aplikacji znajdują się we wskazanym katalogu projektu.

Titanium Developer i Android SDK

Mobilne SDK to nadal wersja Beta i jego współpraca z Androidem nie jest taka łatwa i bezproblemowa. W kodzie SDK zaszyto parę ścieżek z numerami wersji SDK Androida, co powoduje problemy z odpaleniem aplikacji w emulatorze.
 • Przejdź do podkatalogu platforms SDK Androida. Będzie tam katalog/katalogi z SDK dla pobranych wersji Androida (u mnie android-2.1). Skopiuj katalog używanej wersji jako android-1.5.
 • W GUI Androida stwórz konfigurację emulatora o nazwie "Target" dla wersji Androida, z której chcesz korzystać (też jakiś zaszyty wymóg mobilnego SDK Developera, który stworzy własne konfiguracje w oparciu o tą konfigurację. W przyszłych wersjach może być to zbędne).
 • Uruchom Titanium Developer, otwórz twój mobilny projekt i przejdź do zakładki uruchomienia jej w emulatorze Androida:
  andrti10
  Na dole okna mamy możliwość wyboru wersji SDK Androida i rozdzielczości. Kliknięcie magicznego "Launch" powinno odpalić naszą aplikację (jak na razie startowy szkielet).
 • Czasami trzeba zrestartować Developera albo kilka razy uruchomić emulator spod Titanium żeby wszystko ruszyło zgodnie z założeniami (nie funkcjonuje to jeszcze idealnie). Jeżeli np. emulator wystartował, a aplikacja nie została uruchomiona to pomóc może ponownie kliknięcie "Launch" bez zamykania emulatora.
 • Opcja Filter w oknie odpalania emulatora pozwala nam przeglądać różne komunikaty, w tym błędy, wyjątki generowane przez Titanium Developer lub naszą aplikację.
andrti11
RkBlog

Systemy wbudowane, 22 February 2010

Comment article
Comment article RkBlog main page Search RSS Contact