Konfiguracja i obsługa wordpressa

Po instalacji Wordpressa zalogować się możemy do panelu admina (/wp-admin/) podając hasło jakie wybraliśmy przy instalacji (login to "admin"). Po zalogowaniu zobaczymy stronę startową:

Strona startowa Panelu Admin Wordpressa

Strona startowa Panelu Admin Wordpressa

Po lewej stronie dostępne jest menu nawigacyjne dające dostęp do poszczególnych elementów bloga:
  • Wpisy: tutaj dodajemy i edytujemy wszystkie wpisy na stronie (wiadomości, newsy - różnie to można nazwać. Wpis to podstawowy element treści na naszej stronie)
  • Media: tutaj możemy przeglądać i dodawać zdjęcia i inne pliki
  • Odnośniki: zarządzamy odnośnikami - niektóre blogi wyświetlają w wybranym miejscu różne zestawy linków z tego modułu. Moduł dość rzadko używany.
  • Strony: strony są podobne do wpisów, lecz nie pojawiają się na listach wpisów. Są to niezależne podstrony, na których możemy umieszczać różne treści (np. dane kontaktowe, o sobie itp.). O zaawansowanym wykorzystaniu stron napiszę w oddzielnym artykule
  • Komentarze: tutaj zarządzamy komentarzami dodawanymi przez użytkowników
  • Wygląd: zarządzanie skórkami (wyglądem bloga), a także rozmieszczeniem bloków menu na stronie, czy zawartością głównego menu bloga
  • Wtyczki: tutaj instalujemy i aktualizujemy wszystkie wtyczki - dodatki do bloga dodające nowe opcje
  • Użytkownicy: zarządzanie użytkownikami strony
  • Narzędzia: dodatkowe narzędzia dla zaawansowanych
  • Ustawienia: wszystkie możliwe ustawienia - od tytułu, opisu strony, po sposoby wyświetlania i działania strony

Dodawanie wpisu

Dodawanie wpisu jest proste. Wystarczy podać tytuł i treść. Sama treść może być krótka i prosta lub rozbudowana i składająca się ze wstępu widocznego na liście wpisów jak i rozwinięcia po kliknięciu w dany wpis. Edytor pozwala formatować tekst jak i dodawać zdjęcia i inne pliki. Niedokończone wpisy można zapisywać jako szkice (nie pokażą się na stronie). Gotowe wpisy publikujemy i gotowe.
Dodawanie wpisu w wordpressie

Dodawanie wpisu w wordpressie

Dodawanie stron wygląda bardzo podobnie. Strony same z siebie nie pojawią się na stronie (choć domyślnie górne menu wyświetli listę stron jeżeli nie stworzymy własnego menu). To już od autora strony zależy gdzie i jak je wykorzysta.

Wygląd

Wygląd bloga można dowolnie zmieniać. Za sam wygląd odpowiadają skórki - w sieci jest bardzo dużo darmowych jak i płatnych skórek. Można też tworzyć własne jeżeli ma się odpowiednie umiejętności. Skórkami zarządzamy w zakładce Wygląd - Motywy.

Drugim elementem wyglądu są panele (kolumny np po lewej czy prawej stronie listy wpisów) zawierające widżety - np. formularz wyszukiwania, logowania, czy także nasze własne z linkami lub inną zawartością, np. naszymi klipami wideo z YouTube. Zarządzanie panelami wygląda tak:

Widgety - układ bloków na stronie

Widgety - układ bloków na stronie

Po prawej stronie mamy listę widżetów używanych w danym panelu. Pośrodku mamy wszystkie dostępne typy widżetów. Jeżeli chcemy dodać widżet - przeciągamy go na prawą stronę w wybrane miejsce na panelu. Jeżeli chcemy usunąć - przeciągamy widżet z panelu w dowolne inne miejsce.

Ustawienia

W zakładce ustawień można skonfigurować zachowanie naszego bloga. Najprostsze elementy to tytuł i opis bloga. Spośród innych - możemy ustawić kto może komentować (np. czy komentować mogą niezalogowani), ile wpisów wyświetla się na stronie głównej (albo czy ma tam być coś innego), jak formatowana jest data, odnośniki itd.
Podstawowe ustawienia bloga

Podstawowe ustawienia bloga

Wtyczki

W panelu admina możemy sprawdzić jakich wtyczek używa nasz blog. Możemy także zainstalować nowe. Wtyczka to dodatek do wordpressa, która dodaje jakieś nowe funkcjonalności, możliwości do bloga. Może to być np. nowy typ bloku publikujący wideo z YouTube, moduł newslettera i wiele, wiele więcej. Wtyczki możemy instalować i wyszukiwać w panelu admina. Wtyczki pobrane z sieci rozpakowujemy i przesyłamy (będzie to albo katalog albo np. pojedynczy plik php) do katalogu wp-content/plugins naszego wordpressa. Należy unikać instalowania wtyczek starych oraz z nieznanego, podejrzanego źródła.

Skórki

Skórki odpowiadają za wygląd i układ bloga. Tak jak wtyczki możemy je ustawiać i instalować, wyszukiwać z poziomu panelu admina. Jeżeli pobraliśmy skórkę z jakiejś strony to ją rozpakowujemy i katalog skórki przesyłamy do wp-content/themes - po czym pojawi się w panelu admina gotowy do wyboru. W sieci jest sporo darmowych skórek, wystarczy poszukać Googlem (np. "best free wordpress themes").
RkBlog
Comment article
Comment article RkBlog main page Search RSS Contact