Konfiguracja i obsługa wordpressa
Po instalacji Wordpressa zalogować się możemy do panelu admina (/wp-admin/) podając hasło jakie wybraliśmy przy instalacji (login to "admin"). Po zalogowaniu zobaczymy stronę startową:
Po lewej stronie dostępne jest menu nawigacyjne dające dostęp do poszczególnych elementów bloga:- Wpisy: tutaj dodajemy i edytujemy wszystkie wpisy na stronie (wiadomości, newsy - różnie to można nazwać. Wpis to podstawowy element treści na naszej stronie)
- Media: tutaj możemy przeglądać i dodawać zdjęcia i inne pliki
- Odnośniki: zarządzamy odnośnikami - niektóre blogi wyświetlają w wybranym miejscu różne zestawy linków z tego modułu. Moduł dość rzadko używany.
- Strony: strony są podobne do wpisów, lecz nie pojawiają się na listach wpisów. Są to niezależne podstrony, na których możemy umieszczać różne treści (np. dane kontaktowe, o sobie itp.). O zaawansowanym wykorzystaniu stron napiszę w oddzielnym artykule
- Komentarze: tutaj zarządzamy komentarzami dodawanymi przez użytkowników
- Wygląd: zarządzanie skórkami (wyglądem bloga), a także rozmieszczeniem bloków menu na stronie, czy zawartością głównego menu bloga
- Wtyczki: tutaj instalujemy i aktualizujemy wszystkie wtyczki - dodatki do bloga dodające nowe opcje
- Użytkownicy: zarządzanie użytkownikami strony
- Narzędzia: dodatkowe narzędzia dla zaawansowanych
- Ustawienia: wszystkie możliwe ustawienia - od tytułu, opisu strony, po sposoby wyświetlania i działania strony
Dodawanie wpisu
Dodawanie wpisu jest proste. Wystarczy podać tytuł i treść. Sama treść może być krótka i prosta lub rozbudowana i składająca się ze wstępu widocznego na liście wpisów jak i rozwinięcia po kliknięciu w dany wpis. Edytor pozwala formatować tekst jak i dodawać zdjęcia i inne pliki. Niedokończone wpisy można zapisywać jako szkice (nie pokażą się na stronie). Gotowe wpisy publikujemy i gotowe. Dodawanie stron wygląda bardzo podobnie. Strony same z siebie nie pojawią się na stronie (choć domyślnie górne menu wyświetli listę stron jeżeli nie stworzymy własnego menu). To już od autora strony zależy gdzie i jak je wykorzysta.Wygląd
Wygląd bloga można dowolnie zmieniać. Za sam wygląd odpowiadają skórki - w sieci jest bardzo dużo darmowych jak i płatnych skórek. Można też tworzyć własne jeżeli ma się odpowiednie umiejętności. Skórkami zarządzamy w zakładce Wygląd - Motywy.
Drugim elementem wyglądu są panele (kolumny np po lewej czy prawej stronie listy wpisów) zawierające widżety - np. formularz wyszukiwania, logowania, czy także nasze własne z linkami lub inną zawartością, np. naszymi klipami wideo z YouTube. Zarządzanie panelami wygląda tak:
Po prawej stronie mamy listę widżetów używanych w danym panelu. Pośrodku mamy wszystkie dostępne typy widżetów. Jeżeli chcemy dodać widżet - przeciągamy go na prawą stronę w wybrane miejsce na panelu. Jeżeli chcemy usunąć - przeciągamy widżet z panelu w dowolne inne miejsce.
Comment article