Micro:bit - elektronika i Python dla brytyjskich uczniów

Micro Bit to płytka z mikrokontrolerem, która trafiła do rąk każdego brytyjskiego ucznia w wieku 11-12 lat kompletnie za darmo. Celem projektu jest zachęcenie dzieci do programowania jak i do tworzenia nowych rzeczy, a nie tylko konsumowania gotowych rozwiązań.

Płytkę można teraz kupić w brytyjskich sklepach z elektroniką i programować w MicroPythonie, JavaScript, czy edytorze blokowym.

Możliwości płytki

Płytka jest nieco mniejsza od karty kredytowej i zawiera procesor ARM Cortex-M0, akcelerometr, magnetometr, radio Bluetooth, złącze micro USB, 25 LEDowy wyświetlacz i dwa przyciski. Może być zasilana poprzez USB lub z baterii dzięki dedykowanemu złączu. micro:bit oferuje 23 złącza na płytce drukowanej, w tym pięć złączy bananowych - co jest dość nietypowym rozwiązaniem w porównaniu do innych płytek dostępnych na rynku (nie można użyć kabelków do płytek stykowych)

Na złączach znajdziemy dwa lub trzy wyjścia PWM, od sześciu do siedemnastu GPIO, sześć analogowych wejść, UART, SPI oraz I2C.

Tył Microbita
Przód Microbita z panelem LED

Micro Bita programuje się w prosty sposób - tworzymy skypt w jednym z edytorów webowych, edytorze codethemicrobit.com lub za pomocą edytora Mu i wrzucamy na płytkę - po podłączeniu do komputera zachowuje się jak pendrive, na który można wrzucić skrypt. Edytory desktopowe takie jak Mu wrzucają skrypt za nas. W przypadku MicroPythona posiłkować możemy się oficjalną dokumentacją, a sam interpreter jest już na płytce gotowy do użycia.

Dzięki obsłudze Bluetooth płytka może komunikować się z urządzeniami mobilnymi takimi jak smartphony, czy tablety. Samsung stworzył nawet dedykowaną aplikację, a przeglądając sklep znajdziemy kilka innych aplikacji wykorzystujących Micro:bita.

Płytka jest już dostępna w sprzedaży w brytyjskich sklepach, np. coolcomponents, czy 4tronix.co.uk za 12-15 funtów, czyli 60 i więcej złotych. Cześć tej kwoty przeznaczana jest na promowanie tego projektu w Wielkiej Brytanii. Do tego trzeba doliczyć ceny akcesoriów - do okrągłych złączy można użyć bananowych kabli z żabkami - używanych w miernikach elektronicznych. Bez akcesoriów można skryptować panel LED, czy przyciski.

Instrukcja MicroBit 1
Instrukcja MicroBit 2
Instrukcja MicroBit 3

Edytor Mu i MicroPython

Wystarczy pobrać i odpalić edytor by móc skryptować płytkę. Przycisk Flash wrzuci plik na urządzenie - żeby to się stało należy je wskazać. Pod Linuksem wystarczy wybrać podmontowany katalog Microbita. Jeżeli urządzenie nie jest dostępne należy przycisną przycisk resetu obok złącza micro USB.

Edytor Mu

W czasie przesyłania pliku migać będzie żółta dioda LED. Gdy przesyłanie się zakończy nasz skrypt powinien zostać wykonany. Jeżeli chcemy coś na żywo testować to możemy skorzystać z konsoli Repl. Pamiętaj że MicroPython to nie jest pełna implementacja biblioteki standardowej Pythona. Mamy dostęp do MicroPython jak i API opisanego w dokumentacji MicroBita.

Podsumowanie

Micro Bit to ciekawy projekt edukacyjny i udane wdrożenie MicroPythona w elektronice rzeczy. Komercyjne płytki możemy traktować jako ciekawostkę. Na microbit.co.uk możemy śledzić pomysły i projekty realizowane z jego pomocą.

Na pochwałę na pewno zasługuję software, który po prostu działa jak i sama płytka, która jest bardzo prosta. Miłośnicy elektroniki pewnie chcieliby GPIO, ale tutaj wybrano bardziej trwałe i bezpieczniejsze (i pewnie tańsze) rozwiązania. Obsługa Bluetooth - itegracja z urządzeniami mobilnymi, które dzieci i tak już posiadają też jest ważna bo pozwala na bardziej dosadne przykłady i możliwości tworzenia aplikacji i urządzeń - większy efekt wow i praktyczność.

Polski Bit?

Micro:bit to projekt realizowany przez BBC ze wsparciem wielu wielkich firm i organizacji. Czy w Polsce istniałaby szansa na zrealizowanie podobnego projektu, czy lokalizację microbita? Nawet zakładając dofinansowania unijne i krajowe na taki projekt jakie miałby szanse na przyjęcie się w rękach uczniów i nauczycieli naszych krajowych szkół?

RkBlog

Elektronika i Python, 16 August 2016

Comment article
Comment article RkBlog main page Search RSS Contact