MicroPython przeniesiony na tani moduł ESP8266 z WiFi i UART

Chińczycy lubią pozytywnie zaskakiwać w temacie internetu rzeczy. Moduł ESP8266 na małej niebieskiej płytce PCB obsługuje łączność po WiFi a z drugiej strony komunikuje się z elektroniką poprzez interfejs szeregowy (UART). W chińskich sklepach jest dostępny za nieco ponad 10zł, natomiast w polskich sklepach, czy na Allegro dostępny jest za 25-30 zł.

Jak do tej pory moduł ten był świetnym dodatkiem do Arduino, czy innych płytek-mikrokontrolerów dodając im łączność bezprzewodową pozwalającą na tworzenie bezprzewodowych systemów automatyzacji domu, czy przesyłu danych z czujników. Ale jako że wielu ludzi lubi Pythona to pojawił się właśnie wstępny port MicroPythona na ten układ. Na chwilę obecną można skompilować i wgrać MicroPythona na układ scalony, można odpalić konsolę REPL i pobawić się Pythonem. Nie zaimplementowano jeszcze obsługi WiFi i GPIO, choć mam nadzieję iż nie zajmie to wiele czasu :)

Niska cena i łączność bezprzewodowa to główne zalety tego modułu, jak i duża szansa na popularyzację MicroPythona pośród świata mikrokontrolerów pełnego C, czy nawet C++.

płytka z modułem ESP8266
RkBlog

Elektronika i Python, 30 November 2014

Comment article
Comment article RkBlog main page Search RSS Contact