Emulatory mobilnych przeglądarek internetowych

W tym artykule zajmieny się przeglądem mobilnych przeglądarek z uwzględnieniem sposobów testowania stron pod tymi przeglądarkami z wykorzystaniem desktopowych narzędzi (emulatorów). O tworzeniu stron pod urządzenia mobilne możesz przeczytać w artykule:

Na chwilę obecną nie ma jeszcze boomu na mobilne serwisy i usługi, choć zapotrzebowanie ciągle rośnie. Popatrzmy na dane prezentowane przez statcounter.com za ostatnie półrocze:

Polska USA
Udziały mobilnych i desktopowych przeglądarek
mobx1
mobx1b
Najpopularniejsze mobilne przeglądarki
mobx2
mobx2b
Udziały mobilnych systemów operacyjnych
mobx3
mobx3b
Nawet w Stanach, miejscu wiekopomnego zwycięstwa iPhona udział ruchu z mobilnych przeglądarek wynosi 1%, a mobilna przeglądarka Safari jest dominującą przeglądarką na tym rynku. W Polsce udział mobilnych przeglądarek jest znacznie mniejszy i króluje głównie Symbian wraz z przeglądarką Nokii i Opera Mini, choć i iPhone mimo wyższej ceny nie jest w tyle. Tworząc strony na mobilny rynek w Polsce musimy uwzględnić głównie iPhona i Symbiana (w tym [głównie?] Operę). Zapewne w przeciągu roku WebKitowe przeglądarki zmiażdżą Symbiana i znacząco obniżą udział Opery (nawet w Japonii, gdzie iPhone nie sprzedaje się najlepiej - mobilna Safari jest najpopularniejszą mobilną przeglądarką). W USA iPhone i RIM dominują, a i Android zaczyna nabierać rozpędu. Nawet patrząc na globalne statystyki widać że obecnie Opera i Apple dzierżą władzę nad najlepszymi mobilnymi przeglądarkami:
mobx4
Natomiast marketshare widzi dominację iPhone i Androida.

Emulatory mobilnych przeglądarek nowej generacji

Lista przeglądarek dominujących na mobilnym rynku, oraz tych, które niebawem będą poważnymi graczami.

iPhone

Apple udostępnie pełne SDK dla iPhone zawierające emulator urządzenia wraz z jego przeglądarką. SDK można pobrać po darmowej rejestracji (2GB). Po instalacji wystarczy odpalić Xcode, stworzyć szkieletowy projekt i odpalić w emulatorze (który można zatrzymać w docku do przyszłych użyć). Mniej wyrafinowane może być użycie iPhoney - aplikację symulującą rozmiar ekranu iPhona, lecz wykorzystującą desktopową wersję Safari (która nieco inaczej renderuje strony www). Oba sposoby dotyczą wyłącznie Mac OS X.

iphoney
iPhoney załącza błędny, desktopowy arkusz CSS

Opera Mini

Opera udostępnia na swojej stronie emulator Opera Mini napisany w Javie. Należy też zwrócić uwagę na fakt, iż istnieje także Opera Mobile, która jest bardziej rozbudowana. Dokładne porównanie możliwości tych przeglądarek znajduje się na opera.perm.ru.

operamini

Android

W przypadku Androida wystarczy pobrać Android SDK dla MS Windows, Mac OS X czy Linuksa i uruchomić emulator (pomocna może być wtyczka do Eclipse, która także umożliwia poprzez GUI wybór rozmiaru i orientacji ekranu). Emulator komórki zawiera wszystkie podstawowe aplikacje, w tym przeglądarkę.

WebOS - Palm Pre

System WebOS firmy Palm wykorzystywany w ich najnowszym produkcie - Pre posiada dobrą przeglądarkę, którą można testować w emulatorze opartym o Virtualboxa. SDK dostępne jest dla Linuksa, Windowsa i Maka. Opis i zrzuty ekranu dostępne są w Bibliotece Linuksa: Instalacja Mojo SDK

BlackBerry (RIM)

Firma RIM udostępnia emulatory dla poszczególnych modeli oparte o Javę. Oprócz emulatora urządzenia potrzebujemy dostępny na tej samej stronie emulator SMS i MDS. Instalujemy oba, następnie w Program Files odszukujemy emulator MDS i odpalamy run.bat (Program Files/Research In Motion/BlackBerry Email and MDS Services Simulators 4.1.2/MDS). Następnie uruchamiamy normalnie emulator urządzenia i możemy otwierać w nim strony www.

bb1b
bb2

Mozilla Fennec

Mobilna wersja przeglądarki Firefox to dość młody produkt i kierowany jest na rynek netbooków, jak i smarphonów. Można pobrać wersję dla PC (Linux, OS X, MS Windows), lecz nie będzie ona w pełni odwzorowywała zachowania z urządzenia mobilnego, chyba że uruchomimy ją na "ekranie" o podobnych wymiarach (ma to wpływ na interpretację typów media CSS z max/min-device-width). Pod Linuksem możemy użyć minimalistycznego serwera Xów Xephyr. Uruchom serwer w następujący sposób:

Xephyr :2 -host-cursor -screen 320x480x16 -dpi 96 -ac -extension Composite
Następnie w drugim oknie terminala uruchom w nim przeglądarkę Fennec:
export DISPLAY=:2
./fennec
fennec
fennec1

Emulatory mobilnych przeglądarek starej generacji

Udział poniższych przeglądarek jest niewielki i będzie malał. Dodatkowo nie obsługują one najnowszych standardów jak CSS 2, XHTML, AJAX. Tworząc serwis pod iPhone/Android możemy spokojnie pominąć te przeglądarki.

Windows Mobile

Utrzymujący popularność Windows Mobile oferuje mobilną wersję przeglądarki IE, jak i dostępnych jest kilka przeglądarek innych firm. Microsoft udostępnie emulator, jak i różne obrazy urządzeń działających pod kontrolą Windows Mobile.

Dodatkowo możemy zainteresować się: iris browser, skyfire (także na S60), czy bolt browser. Są to własnościowe przeglądarki, do których raczej nie ma emulatorów, lecz można próbować zainstalować je w emulatorze Windows Mobile.

Microsoft zapewne odpowie na iPhona i Androida. Kwestią otwartą pozostaje kiedy i jak. Jak na razie mobilny boom omija produkty tej firmy.

NetFront

Jeden z produktów firmy Access - przeglądarka NetFront ma swój udział na telefonach Nokii, czy też starszych urządzeniach Palma. Bez większych problemów można pobrać emulator NetFront. Access Linux Platform (ALP) i dostępne SDK również oferuje emulator tej przeglądarki. Jeżeli interesują nas testy pod kątem telefonów Palma to powinniśmy zainteresować się tym emulatorem (zanim nie pojawi się SDK dla WebOS używanego w Palm Pre).

netfront
Emulator NetFronta trudno nazwać prawdziwym emulatorem. Może SDK ALP jest lepsze...

Motorola

Motorola oferuje różne narzędzia developerskie, w tym ADK przeglądarek dla kilku starszych modeli.

Nokia

Nokia oferuje emulator do starszych (archaicznych) wersji swoich aparatów w pakiecie Nokia Mobile Browser Simulator 4.0. Żeby go zainstalować (MS Windows) należy zarejestrować się na forum Nokii, i/lub zażądać "numeru seryjnego". Pod moim Win XP instalacja nie powiodła się bo instalator nie mógł zalogować się na "forum" Nokii (aplikacja z 2003 roku). Dla Symbiana S60 istnieje oddzielne SDK, o znacznie większych możliwościach, wystarczy pobrać 150MB pakiet.:

s60a
s60b
Nokia obsługuje typ "handheld" dla CSS, lecz obsługa CSS jest niepełna i zazwyczaj użytkownicy przechodzą na Operę

OpenWave

Przeglądarka OpenWave jest (mimo iż raczej projekt upadł po przejęciu firmy) nadal używana przez niektórych producentów, dystrybutorów sprzętu w Japonii, czy USA. Aplikacja ta stosowana jest na starszych, czy też prostych i tanich komórkach. Emulator możemy pobrać z openwave.com, lub z wapreview.com.

wave1
wave2
OpenWave obsługuje typ "handheld" dla CSS

RkBlog

Strony mobilne, 6 July 2009

Comment article
Comment article RkBlog main page Search RSS Contact