Statystyki ruchu z urządzeń mobilnych na moich stronach

Przez około dwa tygodnie mierzyłem ruch z urządzeń mobilnych na moich stronach. Logowana była rozdzielczość ekranu (poprzez JavaScriptowe screen.width i screen.height) oraz USER AGENT urządzenia. Dla danego IP rejestrowany był jeden wpis na 24 godziny. W efekcie zebrało się prawie 850 wejść.

Systemy operacyjne

Mobilne systemy operacyjne

Udziały mobilnych systemów operacyjnych

Wersje Androida

Udziały poszczególnych wersji Androida

Android 46%, iOS 41%, Symbian S60 5%. Pozostałe systemy takie jak BlackBerry czy RIMowskie tablety miały znikomą ilość wejść. W "pozostałych" kryją się wejścia z mobilnej Opery bez określonego w USER AGENT konkretnego urządzenia).

Wersje Androida to głównie 2.3 (44%) i 4.0 (41%). Starsza wersja występuje głównie na komórkach, a 4.0 głównie na tabletach.

Urządzenia

Urządzenia działające pod kontrolą iOS

Udziały urządzeń działających pod kontrolą iOS

Podział na tablety i komórki

Udziały komórek i tabletów

Podział na tablety i komórki Androidowe

Udziały komórek i tabletów działających pod kontrolą Androida

Urządzenia o rozdzielczości mniejszej niż 640x480 / 480x640 były traktowane jako komórki (jest jednak parę smarphonów o większej rozdzielczości). Ruch z tabletów i komórek rozkłada się dość równomiernie.

Rozdzielczości ekranów

Rozdzielczości ekranów

Udziały poszczególnych rozdzielczości ekranów

Rozdzielczości ekranów Androidowych

Udziały poszczególnych rozdzielczości ekranów działających pod kontrolą Androida

W przypadku rozdzielczości prym wiodą rozdzielczości komórkowe (głównie te związane z iPhonami). Dopiero na trzecim miejscu jest rozdzielczość 800x480 charakterystyczna dla najtańszych 7 calowych tabletów z Androidem.

Patrząc tylko na urządzenia androidowe wygrywa 800x480 związana z masowo sprzedawanymi tanimi tabletami 7" jak i smartphonami (np. Galaxy S II). Na drugim miejscu rozdzielczość 1280x800 związana raczej z dużymi markowymi tabletami (tablety powyżej 1000 PLN, za wyjątkiem np. GOCLEVER TAB R93). Trzecia rozdzielczość 1280x720 to wejścia ze smartphona - Samsunga Galaxy S III - I9300. Spora część wejść miała nietypowe rozdzielczości np. 1024x499, 615x340, czy 468x12646 itp. Zostały one wykluczone z danych użytych do stworzenia wykresów.

W przypadku rozdzielczości 800x480 najwięcej wejść pochodziło z Samsunga Galaxy S II (GT-I9100), a nie z tabletów.

Przeglądarki

Udziały przeglądarek na urządzeniach androidowych

Udziały przeglądarek na urządzeniach androidowych

Opera Mobile na Androidzie osiąga 23%. Dominuje na Symbianie i pozostałych niezidentyfikowanych urządzeniach). Mobilny Firefox jak na razie nie jest zbyt popularny.

Podsumowanie

Statystyki ruchu z mobilnych urządzeń (np. te w Google Analytics) nie pokazują wszystkiego - skupiają się głównie na markowych smartphonach i sprzęcie Apple. Tworząc strony pod urządzenia mobilne nie wolno także zapominać o Operze, która wśród tych urządzeń ma dość znaczącą pozycję.

RkBlog

Strony mobilne, 12 August 2012

Comment article
Comment article RkBlog main page Search RSS Contact