Obsługa HTML5 w przeglądarkach internetowych

HTML5 to obecnie dość dynamicznie rozwijany nowy standard tworzenia stron internetowych. Jego celem jest uproszczenie kodu stron, jak i umożliwienie tworzenia nowoczesnych stron bez konieczności stosowania nadmiernej ilości haków i dodatków by otrzymać np. bardziej funkcjonalny sposób przesyłania plików na serwer. W sieci można znaleźć kilka prostych stron wykorzystujących ten standard, a niebawem publicznie udostępniony zostanie Google Wave, którego standardowy interfejs napisany jest za pomocą HTML5+JS+CSS.

Rodzi się więc pytanie. Jak dobrze podstawowe tagi HTML5 obsługiwane są przez obecne przeglądarki? Czy warto już teraz stosować ten ewoluujący standard?

Renderowanie szablonu HTML5 przez różne przeglądarki

Do testów wykorzystałem prosty szablon HTML5 (i CSS3) z net.tutsplus.com - HTML 5 and CSS 3: The Techniques You’ll Soon Be Using, wyświetlając go w różnych przeglądarkach.

Chrome

Google Chrome bez problemu poradziło sobie z poprawnym wyświetleniem szablonu (mimo użycia za pierwszym razem nieco starej wersji przeglądarki).

chrome

Mozilla Firefox

Firefox 3.5.2 MS Windows poradził sobie dobrze (poprawnie wyświetlony układ strony), lecz z drobnym wyjątkiem - widać niedopasowanie zielonego tła.

firefox

Safari

Safari 3.2.3, podobnie jak Chrome oparta o silnik WebKit nie miała problemów z poprawnym wyświetleniem szablonu HTML5.

safari

Opera

Opera 10.0 nie wyświetliła szablonu w pełni poprawnie - widać problemy z tłem, jak i w dalszej części szablonu komórki komentarzy nie mają zaokrąglonych rogów. Nie ma też dwukolumnowego układu tekstu.

opera

IE 8

W przypadku IE8 szablon całkowicie się rozsypał - brak formatowania tagów HTML5 sprawił że strona nie nadaje się do użytku.

ie8

IE 8 + Chrome Frame

Po zainstalowaniu wtyczki Chrome Frame i wymuszeniu jej dla tego szablonu - strona w magiczny sposób została poprawnie wyrenderowana.

ie8f

HTML5 dziś - wnoski

Według gs.statcounter.com w Polsce IE ma 34% udziałów, a Opera prawie 11%. Zastosowanie HTML5 już teraz spowoduje iż dla użytkowników IE strona będzie praktycznie bezużyteczna, a użytkownicy Opery mogą mieć też problemy z szablonem serwisu. Wymuszanie instalacji dodatków w postaci Chrome Frame nie jest rozwiązaniem i niestety - by móc bez obaw użyć HTML5 należy czekać aż wydany zostanie IE9.

RkBlog

Podstawy tworzenia stron www, 24 September 2009

Comment article
Comment article RkBlog main page Search RSS Contact