OpenID - jak to działa

OpenID to system użytkowników z jedną kluczową różnicą w porównaniu do dotychczas znanych ci systemów logowania i kont na stronach www. Wystarczy jedno konto OpenID by móc "logować" się na wszystkich serwisach wspierających OpenID. Logujesz się tylko na stronie konta openID a nie na np. 50 różnych stronach, dla których musisz zapamiętać loginy i hasła. By utworzyć konto openID wystarczy że zarejestrujesz się na openid.pl lub innej stronie obsługującej konta OpenID. Gdy to zrobisz możesz logować się na wszystkie strony wspierające openID - wystarczy że podasz swój login openID.

Ciekawe odnośniki


Wytłumaczenie dla opornych

Rejestruję się na openid.pl, po założeniu konta otrzymuję swoje openID: LOGIN.openid.pl

openid1

Idę na stronę wspierającą openID (blog autora screencasta o open id)

openid2

Loguję się podając moje openID

openid3

Przekierowuje mnie na stronę openid.pl gdzie decyduję potwierdzić blogowi że podane openID jest moje

SPRAWDŹ CZY PRZEKIEROWAŁO CIĘ NA openid.pl A NIE NA INNĄ ZŁOWIESZCZĄ STRONĘ

openid4

Jestem już "zalogowany"

openid5

I mogę np. dodawać komentarze

openid6


Uzupełnienie

Po podaniu na blogu mojego openID jestem przekierowywany na openid.pl (bo tam mam moje openID) i jeżeli nie jestem zalogowany to zostanę o to poproszony (nikt nie użyje naszego openID) - normalne logowanie:
openid7

Teraz samo wykorzystanie OpenID. Gdy wyślemy formularz z bloga to zobaczyliśmy coś takiego:
openid4
Po pierwsze - bezpieczeństwo naszego konta - upewnij się czy przekierowało cię na serwer twojego openID a nie inną podróbę!
Pozwól tylko tym razem - jednorazowe potwierdzenie że ufam blogowi simonwillison.net
Pozwól zawsze - jeżeli tylko będę zalogowany na openid.pl to od razu nastąpi potwierdzenie że podane openID jest moje i nawet nie zobaczymy tej strony.
Jest to dodatkowy "element" openID. Jeżeli "ufasz" stronie (cokolwiek to znaczy - tj. wiesz że jej autor nie będzie starał się przechwycić danych kont openID...) to możesz wybrań drógą opcję. Dla zachowania bardziej bezpieczniejszego wybieramy opcję pierwszą.

OpenID a uprawnienia na stronie

openID stosowane jest i powinno być stosowane jako system uwierzytelniania zwykłych użytkowników. Nie powinniśmy dawać praw administratora osobie zalogowanej za pomocą openID.
RkBlog

Podstawy tworzenia stron www, 11 July 2008

Comment article
Comment article RkBlog main page Search RSS Contact