RkBlog

Hardware, programming and astronomy tutorials and reviews.

Projekty Pardusa

ÇOMAR

ÇOMAR (wymowa koł-mar) to "menedżer konfiguracji", które pomaga zainstalowanym pakietom działać stabilnie (demon napisany w C). ÇOMAR zna zadania jakie każda aplikacja może wykonać, zna ich zależności i inne informacje. Komponent ten nie jest wykorzystywany bezpośrednio przed użytkowników lecz korzysta z niego system jak i inne aplikacje Pardusa.

Mudur

Mudur to system rozruchowy stosowany w Pardusie. Napisany jest w Pythonie i obecnie jest to chyba jeden z najszybszych (najwydajniejszych) systemów rozruchowych dostępnych dla Linuksa. Współdziała z nim COMAR odpowiedzialny za takie usługi jak DBUS, HAL, ACPID.

PiSi

PiSi (skrót od "Packages Installed Successfully, as Intended") to menedżer pakietów Pardusa zdolny do instalowania, usuwania i aktualizowania pakietów z obsługą zależności i zadań COMARa. PiSi umożliwia instalowanie oprogramowania w prosty i łatwy sposób. PiSi napisany jest w Pythonie, wykorzystuje bazę Berkeley DB do przechowywania informacji o pakietach, co zapewnia dużą szybkość. Dostępna jest wersja działająca w konsoli a także prosty w obsłudze interfejs napisany w QT. Pakiety kompresowane są za pomocą wydajnego algorytmu LZMA.

Yali

YALI (skrót od "Yet Another Linux Installer") to instalator Pardusa wyposażony w komplet funkcji współczesnego instalatora. Jest prosty w obsłudze (instalator graficzny) umożliwiając automatyczną instalację z automatycznym partycjonowaniem jak i bardziej zaawansowane operacje jak zmienianie rozmiaru partycji NTFS.

TASMA

TASMA to graficzne centrum konfiguracji zbudowane na bazie "centrum sterowania" KDE wzbogaconego o dodatkowe komponenty takie jak menedżer połączeń sieciowych, konfigurator firewalla, menedżera rozruchowego GRUB czy menedżera zarządzającego użytkownikami.

Kaptan

Kaptan to wstępny konfigurator biurka. Umożliwia wybór tapety, układu myszy (dla prawo i lewo ręcznych), wyglądu menu KDE (zwykłe lub Kickoff z SuSE), jak i połączenia sieciowego.

Feedback

Feedback to aplikacja zbierająca opinie i innego informacje od użytkowników odnośnie dystrybucji.
RkBlog

Pardus, 14 July 2008, Piotr Maliński

Comment article