Qt Creator - IDE dla Qt od Qt Software

Qt Software, czy też Nokia zaprezentowała wstępną wersję Qt Creatora - IDE dla biblioteki Qt. Obecnie aplikacja ("technology preview") dostępna jest w postaci binarnych pakietów, choć wersja finalna ma być również dostępna w postaci kodu źródłowego na licencji zgodnej z GPL.

Dostępna obecnie wersja przedstawia tylko zarys możliwości, jakie będzie miała pierwsza oficjalnie wydana wersja. Wedle dostępnych informacji aplikacja ta posiada modularną budowę umożliwiającą łatwe rozszerzanie jej możliwości, czy też dodanie obsługi nowych języków i aplikacji pomocniczych. W przypadku wersji pod MS Windows pakiet to ponad 200 MB, lecz zawiera bibliotekę Qt, kompilator wraz z przydatnymi aplikacjami oraz samo IDE (co znacząco ułatwia życie programistom na tej platformie).

W ramach testów pobrałem wersję pod Linuksa x86_64. Instalacja sprowadza się do uruchomienia pobranego pliku bin. Pojawi się prosty graficzny instalator, który spyta się, gdzie zainstalować IDE (w katalogu użytkownika). Po instalacji od razu możemy uruchomić aplikację, stworzyć nowy projekt z podstawowymi plikami. Kompilowanie i uruchamianie aplikacji działa bez zastrzeżeń i jest bardzo proste. Znajdziemy także dokumentacje, debugger i inne smakowitości. Qt Creator zapowiada się na świetne narzędzie dla programistów. Z niecierpliwością czekam na pierwsze oficjalne wydanie, jak i obsługę PyQt4 ;)

RkBlog

Qt - Tworzenie aplikacji desktopowych, 31 October 2008, Piotr Maliński

Comment article
RkBlog main page Search RSS Contact