RkBlog

Hardware, programming and astronomy tutorials and reviews.

Qt - Tworzenie aplikacji desktopowych

Qt to przenośna biblioteka napisana w C++ i posiadająca API dla szeregu innych języków, której przeznaczeniem jest tworzenie aplikacji z graficznym interfejsem użytkownika.

qt1
Qt Designer

Qt to przenośna biblioteka napisana w C++ i posiadająca API dla szeregu innych języków, której przeznaczeniem jest tworzenie złożonych aplikacji desktopowych z graficznym interfejsem. Dostępna jest pod MS Windows, Windows CE/Mobile, Mac OS X, Linuksa/X11, a także na jego wbudowane odmiany, czy Maemo, oraz Symbiana.

Qt jest obecnie praktycznie najlepszą platformą do pisania przenośnych aplikacji deskopowych, znacznie przewyższającą inne biblioteki jak GTK czy WxWidgets. Wsparcie firm i organizacji takich jak Nokia, KDE zapewnia wysoką jakość produktu, oraz dużą ilość programistów, zasobów i wsparcia.

Biblioteka Qt4 składa się z klas odpowiedzialnych za elementy interfejsu, a także operacje niższego poziomu (operacje na plikach, operacje sieciowe, obsługa baz danych, multimediów, grafik itp.). Wraz z biblioteką rozprowadzany jest Qt Designer - aplikacja do "rysowania" interfejsów graficznych oraz Qt Linguist - aplikacja do łatwego tłumaczenia programów na różne języki. Qt Creator to kompletne IDE dedykowane do tworzenia aplikacji z wykorzystaniem tejże biblioteki.

Qt licencjonowane jest na licencji LGPL, oraz oddzielnie na wersji komercyjnej. Licencja LGPL pozwala na tworzenie zarówno otwartego, jak i zamkniętego własnościowego, komercyjnego oprogramowania. Największym użytkownikiem tej biblioteki jest KDE - środowisko graficzne i zbiór aplikacji dla systemów Linux/Unix, a także (aplikacje) MS Windows i Mac OS X. Qt wykorzystuje także Opera, Skype czy Google Earth.

qt2
Przeglądarka Arora
oparta o QtWebKit

Po przejęciu przez Nokię firmy Trolltech (twórcy Qt) biblioteka została skonsolidowana w jeden produkt. Wersje pod różne systemy i platformy zostały połączone w jedność – Qt Everywhere. Biblioteka Qt jest dostępna na wielu mobilnych platformach (Maemo, Symbian, wbudowany Linux, Windows CE/Mobile) i trwają aktywne prace nad portami na nowe platformy.

Qt to biblioteka C++, lecz istnieją liczne projekty dostarczające pełne API Qt4 dla języków skryptowych jak Python, Ruby, a także Java. W KDE znaleźć można kilka aplikacji napisanych za pomocą PyQt4/Python. Programowanie z wykorzystaniem Qt z poziomu języków skryptowych jest łatwiejsze i wielu programistów korzysta z tego rozwiązania.


Qt Wprowadzenie / C++

Qt - pozostałe języki

Kurs PyQt4 - kurs w Bibliotece Pythona
 • Gdy CURL to za mało -

  Kilka dni temu natrafiłem na ciekawy "problem" do rozwiązania - monitorowanie pojawiających się reklam na określonych stronach kilku serwisów (czy reklamy się pojawiają, czy nie ma reklam konkurencji i podobne zagadnienia). W tym przypadku nie można po

 • Uruchamianie aplikacji PyQt4 bez GUI na serwerach - Wykorzystanie xvfb do uruchamiania aplikacji PyQt4 bez działającego serwera środowiska graficznego X.org. Za pomocą xvfb można uruchamiać takie aplikacje na serwerach.
 • PySide - API biblioteki Qt na licencji LGPL - W sieci pojawił się nowy projekt - PySide udostępniający API dla Qt4 na licencji LGPL (PyQt4 jest tylko GPL). Instalacja wymaga biblioteki Boost oraz trochę zabaw z cmake.
 • PyQt4 dostępne w Maemo - PyQt w wersji 4.7 trafiło do repozytorium "Extras" systemu Maemo napędzającego smartphony Nokii: N800/N810/N900. PyQt możne korzystać z Qt 4.5 (Extras) lub Qt 4.5 (Extras-devel), dodano także zestaw przykładowych aplikacji i pomocniczych narzędzi jako pak
 • CodeAide - widżet edytora kodu dla PyQt4 - CodeAide to widżet edytoru kodu Pythona dla PyQt4 nie wykorzystujący biblioteki QScintilla. Projekt jest dość młody lecz oferuje już sporo możliwości jak podpowiadanie kodu, czy sprawdzanie kodu w tl
 • Pierwsza beta PyQtMobility - PyQtMobility to pythonowe (PyQt4) API dla projektu Qt Mobility - zestawu bibliotek i API przygotowywanego przez Nokię i zespół Qt do tworzenia wieloplatformowych mobilnych aplik
 • PySide 1.0.3 - to działa -

  Pierwsze wersje PySide nie pozwalały na bezbolesne uruchamianie aplikacji napisanych wcześniej z wykorzystaniem PyQt4. Projekt nadal się rozwijał i na chwilę obecną mamy dostępną wersję 1.0.3. PySide jest bibliote

QtJambi - QT w Javie
Qyoto - QT w C#
Writing Qt and KDE apps in Mono Visual Basic - QT w C#, wprowadzenie

Ostatnie wiadomości

Latest articlesRSS
Necessitas, czyli Qt dla Androida2011.06.04
Obsługa Symbiana, Windowsa CE/Mobile w Qt 4.62010.01.30
Qt 4.6 wchodzi w fazę beta dla Maemo52010.01.30
Qt oficjalnie na Maemo 5 / Nokia N9002009.10.09
Nokia publikuje Qt Messaging Framework2009.09.21
Przeglądarka dokumentów dla Maemo na bazie Koffice 22009.09.17
Odświeżona dokumentacja dla Qt 4.6 oraz nowe możliwości Qt-WebKit2009.08.22
Generowanie plików PDF ze stron www za pomocą Qt2009.08.16
Qt 4.5.2 zostało wydane2009.06.25
Obsługa OpenVG w Qt 4.62009.06.24

W Sieci

Qt-Apps.org - katalog otwartych aplikacji Qt
QtCentre - wiadomości, forum społeczności
QtForum - kolejne forum społeczności
Programiści Qt - grupa na Goldenline.pl
QtForum.pl - polskie forum społeczności
Qt dla platformy Maemo
RkBlog

30 January 2010;