RkBlog

Hardware, programming and astronomy tutorials and reviews.

Qt Jambi - API dla Javy

Opis biblioteki Qt Jambi udostępniającej API biblioteki Qt dla Javy.

Qt Jambi to API biblioteki Qt4 udostępnione dla Javy dostępna dla Mac OS X, MS Windows oraz Linuksa. Projekt ten jest oficjalnie rozwijany przez Qt Software i można go pobrać ze strony Qt Software. Do dyspozycji mamy zbudowane pakiety, jak i kod źródłowy. W przypadku np. Linuksa mamy też do wyboru 32 i 64 bitową wersję. Binarna paczka zawiera oprócz samego API również zestaw przykładowych prostych aplikacji. QtJambi dostępna jest w repozytoriach niektórych dystrybucji i ogólnie nie jest popularna wśród programistów.

Instalacja

Jeżeli nie ma Qt Jambi w repozytorium twojej dystrybucji, albo nie używasz Linuksa to najprostszym rozwiązaniem będzie pobranie binarnej paczki. W przypadku systemów 64 bitowych należy sprawdzić jaką wersję Javy mamy zainstalowaną (czy przypadkiem nie jest to wersja 32 bitowa). Po rozpakowaniu paczki można uruchomić ./qtjambi.sh (lub ./qtjambi.exe), co uruchomi listę przykładowych aplikacji. Poprawne uruchomienie się listy aplikacji świadczy o spełnieniu wszystkich zależności dla pakietu. Tą samą listę aplikacji można przejżeć bez pobierania Qt Jambi wchodząc na stronię Qt Jambi webstart.
qtjambi1
Żeby móc wykorzystać biblioteki Qt Jambi z binarnej paczki we własnym kodzie należy dodać ścieżkę do katalogu z rozpakowaną paczką do zmiennych systemowych: Dodatkowe informacje znajdziemy w pliku install.html znajdującym się w katalogu Qt Jambi.

Witaj Świecie

Pełną dokumentację znajdziemy na Qt Jambi Reference Documentation. Stwórz plik HelloWorld.java:
import com.trolltech.qt.gui.*;

public class HelloWorld
{
  public static void main(String args[])
  {
    QApplication.initialize(args);

    QPushButton hello = new QPushButton("Hello World!");
    hello.resize(120, 40);
    hello.setWindowTitle("Hello World");
    hello.show();

    QApplication.exec();
  }
}
I skompiluj go poleceniem:
javac -classpath :/ścieżka/do/qtjambi.jar HelloWorld.java
I uruchom poleceniem:
java -classpath :/ścieżka/do/qtjambi.jar HelloWorld
RkBlog

29 October 2008;

Comment article