Skyrim Scaling Stopper - statyczny i trudniejszy Skyrim

Skyrim Scaling Stopper to jeden z modów, który usuwać skalowanie się otoczenia do poziomu postaci gracza. Przeciwnicy, których poziom zależał od poziomu postaci teraz dostają losowo jakiś poziom, który może okazać się być znacznie wyższy od poziomu postaci gracza. To samo dotyczy skarbów znajdywanych w skrzyniach, czy dostępności towarów w sklepach.

Z tym modem już na pierwszym poziomie możemy trafić na np. 40 poziomowego szefa bandytów i zabójczych umiejętnościach. Także na samym początku możemy trafić na sprzęt z wyższej półki, choć w obu przypadkach szanse na bardzo silne losy jest niewielka.

Dodatkowym elementem podnoszącym trudność jest brak niskich poziomów wśród przeciwników takich jak np. bandyci. Próba przejścia Smoczygłazu w pojedynkę be lepszego wyposażenia, czarów, czy kompanów z Białej Grani może brutalnie skończyć się na kilku pierwszych przeciwnikach.

Co więcej z tym modem opłaca się na początku gry wbijanie poziomów każdą z dostępnych metod - głównie alchemią, a także kowalstwem. Gdy odbiłem się od podejścia pod Smoczygłaz postanowiłem udać się jednak do Białej Grani po kompana i lepsze czary. Ale zanim doszedłem do miasta obszedłem drogi wokół miasta zbierając składniki alchemiczne, walcząc z jeleniami, krabami, czy wilkami. Spotkanie z niedźwiedziem, czy tygrysem byłoby samobójcze, choć napotkanego bandytę udało mi się zabić o giganta. Warto też odwiedzić niestrzeżone (lub słabo strzeżone) skrzynie (np. w jeziorze obok Rzecznej Puszczy, czy zakraść się do obozu gigantów, albo do Spoczynku Hamvira, choć tam będzie jeden potężny szkielet.)

W Wieżach Valtheim było dwóch sprawnych kuszników, jeden z krasnoludzką kuszą - co dla maga źle wróży jeżeli da się trafić. Żonglując atronachami ognia i lodu dało się bandytów pokonać. Próbując dogonić Skjora w twierdzy Srebrnej Ręki trafił się silny łucznik z dedrycznymi strzałami (200 punktów życia co najmniej zabierał jednym trafieniem). Ogólnie wyzwanie z tym modem jest bardzo fajne i wysokie. Oczywiście na wysokich poziomach jesteśmy górą, ale dysproporcje nie są aż takie drastyczne, a kufry nie są pełne super sprzętów.

Co do losowego skarbu i sklepów. Z tym modem u kowali trudniej o magiczny sprzęt. Występuje on nadal w sklepach ogólnych, ale magiczne bronie będą pochodzić praktycznie wyłącznie z zadań (losowych skarbów), co ma swoje zalety i zachęca do grania.

Instalacja

Mod instalujemy ręcznie. Procedura opisana jest w readme. Trzeba pobrać archiwum, rozpakować i zawartość wrzucić do katalogu Program Files...\Steam\Skyrim\SteamApps\common\Skyrim\Data i następnie włączyć ich ładowanie. Na stronie moda dostępne są też informacje i łatki pozwalające obsługiwać inne mody, np. Bandoliery.

RkBlog

The Elder Scrolls V: Skyrim, 15 February 2015

Comment article
Comment article RkBlog main page Search RSS Contact