RkBlog

Hardware, programming and astronomy tutorials and reviews.

Śledzenie kliknięć na stronach Bibliotek

Korzystając z narzędzi crazyegg.com przeprowadziłem kilka testów śledzenia kliknięć na moich serwisach: strony główne, kategorie oraz strona artykułu. Dane zbierane były przez około dobę.

Strony główne

W Bibliotece cRPG najpopularniejsza treść dotyczy Baldurs Gate i Areny Albionu. Na stronie głównej potwierdzone to jest przez ilość kliknięć:

bheat1

W Bibliotece Pythona jest znacznie więcej różnorodnej treści. Popularne jest Django, oraz podstawy Pythona. Na stronie głównej potwierdzone to jest przez ilość kliknięć:

bheat2

W Bibliotece Linuksa artykuły nie pojawiają się za często obecnie. W miarę regularnie pojawiają się newsy. Danych zebranych jest jeszcze niewiele, ale da się wyciągnąć parę wniosków:

bheat3

Kategorie

Typowa kategoria w Bibliotece składa się z wprowadzenia i listy linków do artykułów podzielonych na kilka grup.

W Bibliotece Pythona początek kategorii "Django" wyglądał tak:

bheat4_orig
Okazało się iż użytkownicy klikają w tutoriale do starego Django 0.96, a nie te dotyczące najnowszej wersji obecnej od dawna (mapy cieplne prezentują już wprowadzone zmiany):
bheat4a
bheat4b
Jak dla mnie przyczyną takiego zdarzenia były nieprecyzyjne tytuły artykułów dla Django 1.0 - "Wprowadzenie do Django" jest mało precyzyjne w porównaniu do "Blog w Django", czy też "Zaczynamy przygodę z Django". Wprowadzone zmiany to:

Kategoria Baldurs Gate, chyba najpopularniejsza w Bibliotekach przyciąga spory ruch, co widać po rozkładzie klików:

bheat5

Bardzo podobny efekt uzyskałem w Podstawach Pythona:

bheat6
Gdzie najpopularniejsze treści to wprowadzenie do Pythona i jego instalacja na MS Windows.

Dalsze części tej kategorii są już mniej "popularne":

bheat6a
bheat6b

Strona artykułu

Żeby sprawdzić co robią użytkownicy wchodzący bezpośrednio na dany artykuł podpiąłem śledzenie klików na artykuł, który był wykopany na www.reddit.com/r/programming/, oraz na planecie Django (około 1000 unikalnych użytkowników w przeciągu dnia z tych źródeł):

bheat7

JobMaster

Krótka analiza strony głównej JobMastera pozwala określić preferowany sposób wyszukiwania ofert pracy:

jobmaster
Jak widać popularniejsze jest przeglądanie ofert po branży i/lub województwie. Przyczyny mogą być dwie: stanowisko może być różnorako nazywane, czy też poszukujący pracy nie ma sprecyzowanej pracy jaką chce wykonywać (jest otwarty na różne propozycje) :)

Wnioski

RkBlog

Podstawy tworzenia stron www, 22 August 2009, Piotr Maliński

Comment article