Śledzenie klinięć i mapy cieplne

Click Tracking to metoda śledzenia zachowań użytkowników na stronie www polegająca na zapisywaniu kliknięć z uwzględnieniem miejsca na stronie, w którym nastąpiło kliknięcie. Po zebraniu odpowiedniej ilości danych można wygenerować różnego rodzaju mapy przedstawiające najczęściej i najrzadziej klikane miejsca. Dość pospolitym i czytelnym sposobem prezentacji danych są mapy cieplne (heat maps) które na bazie palety kolorów ciepło-zimno pokazują gdzie są skupiska kliknięć, oto przykład:

google_heatmap
Kolor czerwony oznacza miejsca o największej ilości kliknięć, a niebieskie odcienie o coraz mniejszej ich liczbie.

Do czego można zastosować click tracking?

  • Wykrycie miejsc gorąca, w których można umieścić np. reklamy
  • Sprawdzenie funkcjonalności interfejsu witryny - czy użytkownicy korzystają z niej tak jak myślimy, czy też jakieś elementy leżą nieużywane z jakiegoś powodu
  • Porównanie funkcjonalności różnych szablonów, projektów interfejsów strony, nowych zmian

Narzędzia do śledzenia kliknięć

Narzędzia do zbierania klików i generowania map cieplnych można podzielić na dwie kategorie: te działające na serwerze serwisu, oraz te działające na serwerach usługodawcy.

Przykładem narzędzia z pierwszej kategorii jest clickheat - otwarto-źródłowy skrypt PHP/JS umożliwiający zbieranie danych z całego naszego serwisu bez większych ograniczeń. Opis tego skryptu można znaleźć na webhosting.pl. ClickHeat musimy umieścić na naszym serwerze z obsługą PHP oraz biblioteką GD do generowania map cieplnych.

W drugiej kategorii wymienić można np. crazyegg.com. Wystarczy wstawić w kod HTML strony prostą wklejkę z kodem JavaScript i gotowe - system crazyegg będzie zapisywał dane i generował mapy. W pewnym sensie wadą takich serwisów "oprogramowanie-jako-usługa" jest fakt, iż są płatne. Opisywany serwis też pozwala założyć do 4 śledzonych stron z limitem klików. Najlepsze płatne narzędzia tego typu posiadają jednak poręczny interfejs oraz generują mapy w bardzo przejrzysty sposób (i to zazwyczaj w kilku rodzajach do wyboru).

Śledzenie kliknięć posiada także Google Analytics, lecz nie potrafi on generować ładnych map cieplnych jak na razie, przez co jest średnio przydatny, poza może ekspertami w tej dziedzinie ;)

RkBlog

Podstawy tworzenia stron www, 22 August 2009

Comment article
Comment article RkBlog main page Search RSS Contact