Wiele rdzeni z niskim TDP - czas na ultrabooki dla programistów

Maj dla programistów szukających mobilnego laptopa do pracy może być całkiem ciekawy. Do sklepów trafiają laptopy z mobilnymi procesorami AMD opartymi o architekturę Zen 2 a ich osiągi i energooszczędność są znakomite. Co ważne AMD oferuje do 8 rdzeni i 16 wątków dla procesora o TDP 15W tak więc programiści mogą otrzymać mobilne i bardzo wydajne laptopy do pracy (i nie tylko).

Liczne aplikacje i ogólnie programowanie dość chętnie skorzysta z wielu rdzeni, choć nie będzie to maksymalne obciążenie wszystkich rdzeni (no chyba że kompilujemy). Docker, Kubernetes i temu podobne rozwiązania chętnie z nich skorzystają jak i z 16GB+ RAM czy pojemnego dysku SSD. Co może nie być mocną stroną tych laptopów to uczenie maszynowe (no chyba że wybierzemy wariant gamingowy z kartą graficzną Nvidii). Jako że większość z omawianych laptopów nie oferuje więcej niż 16GB RAM trzeba będzie uważać na ilość zakładek w Chrome.

Obecnie dostępne są gdzieniegdzie pierwsze modele z procesorem 4700U (8C/8T) a Lenovo szykuje pierwsze modele z 4800U (8C/16T), na który ma wyłączność przez początkowy okres czasu. Lenovo Yoga Slim 7 ma otrzymać go w pierwszej kolejności, natomiast miłośnicy ThinkPadów też coś znajdą z 4700U lub jego odpowiednikiem z serii pro.

Procesory U mają TDP 15W ale obsługują też opcję cTDP 25W, którą będzie można wybrać w BIOSie urządzenia - o ile dany model będzie na to pozwalał. Lenovo taką opcję posiada w testowanych do tej pory modelach. Wyższe TDP podnosi zegary jak i ilość wydzielanego ciepła.

ASUS G14 Review - 8 Core 4900HS in 14”?!

ASUS G14 Review - 8 Core 4900HS in 14”?!

Bardziej wydajne procesory z serii H znajdziemy w laptopach gamingowych. Przy TDP 45W znajdziemy je w większych laptopach. 4800H i 4900H to 8 rdzeni i 16 wątków. Asus ma czasową wyłączność na 4800HS i 4900HS, które dzięki krzemowi z górnego koszyka są w stania osiągać praktycznie tą samą wydajność przy TDP 35W.

Na YouTube i w serwisach takich jak notebookcheck i na reddicie AMD znajdziemy recenzje laptopów z procesorami H - one wyszły wcześniej. Natomiast recenzje pierwszych laptopów z serii U dopiero się pojawiają. Większość recenzji jest bardzo korzystna dla nowych procesorów. To co dość często jest krytykowane to ekrany o dość słabym odwzorowaniu barw, czy ogólnie jakości obrazu - choć niektóre modele mają opcje na lepsze panele, np. Asus Zephyrus G15 oferuje 240Hz, 3ms, 100% sRGB, Pantone® Validated, adaptive sync - programowanie na 240 hercach! ;)

Przy wyborze laptopa warto sprawdzić oferowany rozmiar pamięci RAM - niektóre modele mogą mieć RAM lutowany więc trzeba kupić z docelową ilością.

Hyperbook oferuje też laptopa Clevo NH5 Zen, który używa desktopowych Ryzenów, przez co możemy mieć nawet 16 rdzeniowego R9 3950X z RTX 2070 w 15,4" obudowie o wadze nieco ponad 2kg. Oczywiście procesor będzie pracował w trybie eco na nieco niższych zegarach z nieco niższą wydajnością, a laptop na baterii za wiele nie podziała (ani nie będzie cichy). Laptopa przetestował pure.pl oraz notebookcheck (wersja Schenkera).

16 rdzeni w laptopie Clevo

16 rdzeni w laptopie Clevo

Jeżeli chodzi o Intela to nieco później ma wchodzi kolejna generacja procesorów na usprawnionym procesie 10nm i pierwsze przeciekowe benchmarki pokazują że te z segmentu mobilnego mogą być naprawdę dobre. Ale to jeszcze nie teraz.

RkBlog

Programowanie, 7 May 2020

Comment article
Comment article RkBlog main page Search RSS Contact