Wine i Cedega - aplikacje Windows pod linuxem
14 July 2008
Comments
WSTĘP
Wine to UNIXowa implementacja bibliotek Windowsa32 napisana od zera przez setki fanów rozsianych po całym świece. Wine rozprowadzane jest na licencji GNU GPL i zazwyczaj znajduje się w podstawowej instalacji desktopowej dystrybucji Linuksa. Wine umożliwia uruchamianie części programów napisanych dla Windowsa pod linuksem, głównie gier, choć z powodzeniem można używać go do uruchamiania innych programów np. samorozpakowujących się archiwów rar czy Total Commandera lub np. Photoshopa (pod niektórymi wersjami). Strona wine to www.wine.hq.org. Znajdziecie tam najnowszą wersję Wine oraz wiele dodatkowych informacji dla użytkowników jak i dla deweloperów. Należy zwrócić uwagę że niektóre programy działające pod starszą wersją Wine mogą nie działać pod nowszymi wersjami tego programu.Cedega, dawniej WineX to rozbudowana wersja Wine z bardzo dobrą implementacją DirectX. Niestety Cedega nie jest dostępna za darmo. By móc pobrać Cedegę należy dokonać płatnej rejestracji na stronie programu www.transgaming.org. Można też za darmo pobrać wersję rozwojową z CVS. Jest to najnowsza rozwojowa wersja i może nie działać lub być niestabilna. W takim przypadku musimy poczekać aż pojawi się nowa wersja (kilka godzin, kilka dni). Jeżeli chcemy pobrać cedegę z CVS musimy mieć następujące pakiety (wg. Linux+ 11/2004): XFree86 devel, XFree86 mesa, XFree86 mesa devel, Flex, Bison oraz CVS. Zależności XFree zastąpimy odpowiednimi pakietami Xorg, jeżeli korzystamy z tego serwera Xów. Następnie pobieramy z linux-gamers.net skrypt powłoki ułatwiający kompilację. Uruchamiamy skrypt, wybieramy g aby pobrać wybrany profil a następnie w głównym menu wybieramy r by rozpocząć ściąganie. Jeżeli nie ma błędów możemy uruchomić cedegę poleceniem cvscedega.
PODSTAWY PRACY Z WINE
Dany plik (np. instalacyjny) odpalamy za pomocą wine nazwa.pliku lub cedega nazwa.pliku (będąc w katalogu z danym plikiem) w zależności od używanego programu obsługującego. Wine tworzy katalog .wine a cedega katalog .cedega w głównym katalogu użytkownika. Cedega tworzy również widoczny odnośnik (symlink) do katalogu .cedega (nazwy katalogów zaczynające się od kropki nie są standardowo wyświetlane). Tam instalowane są programy. Możemy sobie też ułatwić pracę z wine tworząc taki sam symlink (będąc w katalogu użytkownika):ln -sf .wine/drive_c/ wine
Instalacje bądź pierwsze uruchomienie danego programu powinniśmy przeprowadzać z konsoli tekstowej. W przypadku błędu wyświetlą się stosowne komunikaty, które być może pozwolą nam po dokonaniu odpowiednich zmian uruchomić aplikację. Przykładowo może być potrzebny jakiś plik .dll z windowsa lub zmiana konfiguracji. Komunikat może być typu: "You must copy a 'nazwa.pliku' file to your...". Jeżeli mamy zainstalowanego windowsa to wyszukujemy plik i wrzucamy go do katalogu z wine do podkatalogu windows/system/ (home/user/.wine/drive_c/...). NOTKA: instalujemy aplikacje do tej lokacji jaką proponują. Nie instalujemy jakiś dodatków typu DirectX, skróty na pólpicie itd.

Przy instalacji IrfanView potrzebowałem dll z windowsa
KONFIGURACJA WINE
Pod wine może chodzić nawet MS Office, lecz by wine działało musi być dobrze skonfigurowane. Jednym z konfiguratorów jest pakiet winesetuptk, lecz od dawna nie był aktualizowany i generuje niezby poprawne jak na owe czasy pliki konfiguracyjne. Podstawowym konfiguratorem jest aplikacja z samego wine - winecfg. Naszym oczom ukaże się aplikacja z kilkoma zakładkami. Najważniejsze z nich to:


Kolejna zakładka to:


Starsze wersje Wine w katalogu .wine tworzą plik config zawierający konfigurację wine ale nowsze wersje (np. wine-20050725) już nie, cała konfiguracja przeprowadzana jest przez winecfg a zmiany zapisywane są w plikach z rejestrem.
Inne wbudowane narzędzia wine
Mamy dostęp do notatnika i edytora rejestru:wine notepad wine regedit
Instalacja programów za pomocą Wine i Cedega
Lista wspieranych programów dostępna jest na stroach programów, a dodatkowe informacje można znaleźć na forach tychże stron.- Archiwa RAR i ZIP w postaci .exe - samorozpakujące się archiwa RAR oraz samorozpakowujące się archiwa ZIP utworzone przez Total Commander (Windows Commander) są bezproblemowo obsługiwane przez Wine.


- Obsługa programów instalacyjnych - Wine poprawnie obsługuje większość starszych instalatorów. Przykładowo łatka do IWD 2 PL zrobiona za pomocą programu ClickTeam Patch Maker da się zainstalować za pomocą wine, lecz np. instalator Baldurs Gate z Sagi DVD uruchomi się tylko przy wykorzystaniu Cedegi, podobnie programy używające instalatora Nullsoft installer (2.00).

Mody do gier infinity oparte o WeiDu możemy instalować za pomocą wine lub Cedegi. Komunikaty o błędach po instalacji należy ignorować.
- Instalacja gier i programów wielopłytowych - wiele gier składa się z kilku płyt. W Linuxie gdy płyta jest wykorzystywana nie można jej wysunąć, odmontować, co może utrudnić instalację. W wine-20050725, z którego teraz korzystam nie ma raczej z tym problemu. Instalowałem dwupłytową grę Icewin Dale II i gdy poprosił o CD odmontowałem CD 1 i zamieniłem na CD2, zamontowałem i dałem znać instalatorowi. Cedega ma na to inny to sposób. Trzeba przekazać odpowiedni parametr przy wywołaniu:

Instalacja Icewind Dale II z opcją -monitor-cdrom-eject oraz łaty do gry za pomocą wine
Co działa z Wine?
Lista programów dostępna jest na stronie wine oraz na stronie frankscorner.org, gdzie mamy opisane instalacje i wymagane wersje Wine. Przykładowo działają takie programy jak: Irfan View 3.80, Paintshop Pro, Photoshop, Internet Explorer, Winamp 3.0, InDesign 2.0, Office 97, Office 2000, Quark Xpress 5.0, Nero Burning Rom 6.0.0.9 czy DreamWeaver MX. Z gier można wymienić: Grand Theft Auto: Vice City, Delta Force 2, Baldurs Gate, Diablo 2 czy Warcraft 3.Co działa z Cedegą?
Listę wspieranych gier można znaleźć tutaj. Cedega wspiera znacznie więcej gier niż Wine.Czym jeszcze można instalować programy z Windowsa?
Istnieje program o nazwie CrossXover, który umożliwia instalację programów biurowych Windowsa jak i inne podobne programy.
RkBlog
Comment article