Najczęściej popełniane błędy przy tworzeniu stron www

Ten artykuł skierowany jest do początkujących webmasterów, chociaż i bardziej doświadczeni mogą wiele się z niego nauczyć. W sieci istnieją tysiące jak nie miliony beznadziejnych stron, stworzony bez pomysłu przez osoby nie mające zielonego pojęcia o tworzeniu stron www. Oto błędy jakich trzeba się wystrzegać:

Rozmiar strony

Rozmiar strony głównej (HTML) nie powinien przekraczać 80KB w przypadku serwisów tematycznych i 50KB dla stron "domowych". Wraz z grafiką nie powinno być tego więcej niż odpowiednio 200-150KB.

Skrypty JavaScript i DHTML

Na owych beznadziejnych stronach istnieje mania do wrzucania wielu skryptów JS i DHTML. Do stworzenia dobrej strony nie jest potrzebny jakikolwiek skrypt JS czy DHTML, a jeżeli chcemy jakiś zastosować to jego zastosowania musi być przydatne - pomoc w nawigacji po stronie itp. Nie może to być jakiś rozbudowa skrypt o nieczytelnym efekcie końcowym. Trzeba również pamiętać że rozbudowany i niedopracowany kod JS nie działa w większości przeglądarek "alternatywnych" (lub może zostać po prostu wyłączony).

JAVA

Java to nie JavaScript. Przykład skryptów w Javie to czaty Polchatu. NIE STOSUJ appletów Java jako elementów dekoracyjnych, menu itp. Używaj ich tylko w ostateczności! By applet javy działał użytkownik musi mieć zainstalowaną wirtualną maszynę javy. Należy pamiętać też że applety trochę się ładują.

Blokada Prawego Klawisza Myszy

Totalny KRETYNIZM, i to bardzo irytujący. Skrypt taki NIE BLOKUJE STRONY PRZED ŚCIĄGNIĘCIEM! Wyłącza natomiast przydatne opcje przeglądarki dostępne pod prawym klawiszem myszy.

Czcionka

Czcionki szeryfowe takie jak Times New Roman bardzo źle prezentują się na stronach. Używać należy Verdany, Tahomy lub Ariala. NIE WOLNO używać czcionek niestandardowych takich jak np. Monotype Corsiva i innych - by odwiedzający widział tą czcionkę na stronie musi mieć ją zainstalowaną w systemie.

Muzyka w tle

W 99% jest to tylko zaśmiecanie strony. Nie poprawia jej "odbioru" czy klimatu. Jeżeli już stosujemy podkład muzyczny to musi być opcja włączenia i wyłączenia go (trwałego)!

Tematyka

Nie rób stron o czymś o czym nie masz pojęcia. Nie rób stron gdzie główny wkład ma pochodzić od "tekściarzy". Nie rób stron typu "wszystko do komórek", "portal nastolatków" itp. Porządna strona musi mieć dokładnie określoną tematykę, jej autor musi dobrze znać poruszaną tematykę, na poziomie pozwalającym stworzenie ciekawej strony bez pomocy innych (ci inni zazwyczaj niewiele wnoszą i są trudni do pozyskania).

Reklama - Bannery, popupy

Stosuj raczej linki tekstowe niż różnego rodzaju buttony, bannery itp. Na strony o wyglądzie "serwisu" jest miejsce generalnie na 1 banner. Dodawanie rządku buttonów w stopce czy całej kolumny po boku nie wygląda za ciekawie. Nie stosuj automatycznych Pop-Upów!

Flash, przesadna grafika

Blogi i dzienniki internetowe to jedyne strony na których grafika może przeważać nad treścią. Jeżeli robisz stronę o jakiejś tematyce stosowanie "większej" grafiki ogranicz do minimum. Stosuj takie rozwiązania, które zajmują najmniej miejsca.

Darmowe serwery, aliasy

Staraj się znaleźć taki serwer, który nie ma wrednych reklam, popupów itp. Korzystając z google coś zawsze się znajdzie... Przykładowo Lycos to marne rozwiązanie. Jeżeli chodzi o aliasy to sprawdź regulamin i upewnij się że twoja strona nie będzie zaspamowana popupami i reklamami.

Przerost formy nad treścią

To podsumowanie kilku powyższych punktów. Strona tematyczna jest ciekawa dzięki swojej treści a nie 500KB grafice na niej zastosowanej. Stosując skrypty PHP takie jak CMS, fora itp. wybierz takie, które są czytelne, zapewniają szybką i przejrzystą nawigację oraz są szybkie. Nie stosuj przesadnie rozbudowanych skryptów typu phpBB by przemo na forum o kilkunastu nowych postach dziennie. Nie twórz linków do stron, które będą "w najbliższym czasie" ani stron z napisem "w budowie". Zanim podejmiesz decyzję sprawdź co oferuje konkurencja i popytaj na forach dla webmasterów....
RkBlog

Podstawy tworzenia stron www, 11 July 2008

Comment article
Comment article RkBlog main page Search RSS Contact