Wykorzystanie Amazon S3 jako serwerów treści statycznej

Amazon S3 to tania i bardzo wydajna usługa hostowania plików statycznych. Używana jest przez Twittera, Ubuntu One, czy np. Fotka.pl do przechowywania zdjęć i innych plików użytkowników. Usługa ta jest płatna i nie ma darmowych kont. Rejestrując musimy podać dane do obsługi płatności, w tym dane karty kredytowej. Sama usługa obsługiwana jest przez API, do którego stworzono wiele bibliotek i narzędzi. S3 posiada też rozbudowany system uprawnień (ACL) umożliwiający np. kontrolowanie co jest publicznie dostępne. Podstawy dobrze opisuje artykuł Use Amazon S3 and Firefox To Serve Static Files.

Amazon S3 i Python

Amazon udostępnia prostą bibliotekę Pythona dla S3, która mimo iż stara, nadal działa. W przypadku Django można zapoznać sie z notką Adriana Holovatego i notką na bgcooper.com. Na wiki Django dostępne jest także pole dla modeli wykorzystujące S3.

Amazon S3 i PHP

Przykładowy skrypt wykorzystujący PHP i S3 zaprezentowano w artykule How to Use Amazon S3 & PHP to Dynamically Store and Manage Files with Ease. Warty lektury jest także polski artykuł Amazon s3 – sposób na tani hosting plików aplikacji.

RkBlog

Podstawy tworzenia stron www, 24 September 2009

Comment article
Comment article RkBlog main page Search RSS Contact