RkBlog

Hardware, programming and astronomy tutorials and reviews.

Aktualizacja pakietów poprzez YaST

YaST posiada dość dobry program do instalacji nowych pakietów z sieci - "Instalacja i Usuwanie oprogramowania". Mimo iż będziemy mieć nieco mniej pakietów niż w przypadku repozytorium APT-GET warto zainteresować się tą aplikacją gdyż zazwyczaj jej możliwości i dostępność pakietów będzie dla nas wystarczająca.

"Zmień źródło instalacji" - dodajemy źródła pakietów

suse3
Po instalacji będziemy mieć wpisy dla płyt instalacyjny. By mieć dostęp do aktualizacji i brakujących na CD/DVD pakietów wpisujemy nowe lokacje:
suse2
Nazwa serwera: główny adres bez ftp:// http://, kończymy końcówką domeny a ścieżkę katalogów podajemy w polu poniżej - Katalog na serwerze i klikamy OK.
SuSE posiada wiele mirrorów lecz najszybszy dla polski wydaje się icm.edu.pl
Co dodać: (Przykład dla SuSE 9.3, podobnie inne wersje) Dodatkowo na ftp.icm.edu.pl/packages/linux-suse/i386/supplementary/ zobaczymy kilka inny uzupełnień. Po wejściu do katalogu musimy odszukać katalog "yast-source" albo czasami inny zawierający info dla YaSTa.

Aktualizacja poprzez "Instalacja i Usuwanie oprogramowania"

Po wprowadzeniu repozytoriów w sieci w "Instalacja i Usuwanie oprogramowania" pojawią się nowe pakiety. Możemy też aktualizować już istniejące. Listujemy pakiety w "Grupach" i szukamy w menu pozycji wszystko i zaznaczamy ją. Następnie w poziomym górnym menu klikamy "Pakiety" -> "Wszystko z tej listy" -> "Uaktualnij jeśli jest dostępna nowsza wersja"
suse4
Następnie przechodzimy na "podsumowanie instalacji" by zobaczyć jakie pakiety będą aktualizowane:
suse5
By zaktualizować system klikamy na "instaluj" w prawym dolnym rogu, tak jakbyśmy instalowali nowe pakiety.
RkBlog

Dystrybucje, 14 July 2008, Piotr Maliński

Comment article