RkBlog

Hardware, programming and astronomy tutorials and reviews.

Alternatywa w astrofotografii - kamerki mikroskopowe Tucsena

Tucsen to chińska firma produkująca różne kamery mikroskopowe (strona 1, strona 2) wyposażone w matryce CCD lub CMOS. W Wielkiej Brytanii wybrane kamerki z ich oferty sprzedaje Opticstar zapewniając zarazem wsparcie tych kamerek w Nebulosity, czy Maximie.

Kamerki CCD wyposażone są w aktywne chłodzenie oraz 12 bitowy przetwornik, który pozwala wykorzystać pełen zakres dynamiki odcieni (Dynamic Range) osiągalny dla zastosowanych matryc zarazem oferując większą szybkość niż kamerki z 16-bitowymi przetwornikami. Ceny też mogą być niższe niż odpowiedniki QHY czy Atika.

Najbardziej interesująca jest kamerka TCC-6.1 (Opticstar DS-615C XL) wyposażona w kolorową matrycę ICX413AQ o rozmiarze APS-C, co jest odpowiednikiem QHY8. Chcąc przejść z lustrzanki na coś lepszego QHY8/TCC-6.1 może być dobrym wyborem. Pozostałe kolorowe kamerki z dużymi kolorowymi matrycami mają znacznie mniejsze piksele i nadają się pod bardzo krótkie ogniskowe (małe refraktory, obiektywy). W ofercie znajdują się także kamerki mono, w tym kamerka wyposażona w dobrze znaną matrycę ICX285 (Atik 314L+, QHY2Pro). Ta kamerka (TCC-1.4HICE lub starszy Opticstar DS-145M ICE) może stanowić zamiennik modeli QHY, czy Atika, jak i przydać się przy np. fotografii Księżyca, gdzie jej większa prędkość będzie przydatna.

W Polsce przedstawicielem Tucsena jest firma Opta-Tech i tam można zamawiać kamerki tego producenta. Kolorowe są dostępne bez problemów (wraz z polskojęzycznym oprogramowaniem), a monochromatyczne na specjalne zamówienie. Nie wiadomo czy wszystkie kamerki Tucsena są wspierane przez pluginy Opticstara wbudowane np. w Nebulosity. Dostarczane przez polskiego przedstawiciela oprogramowanie posiada raczej wszystkie opcje potrzebne przy astrofotografii, lecz nie jest to oprogramowanie astronomiczne i np. formatu FITS nie obsługuje.

RkBlog

Astrofotografia Głębokiego Nieba, 27 December 2010, Piotr Maliński

Comment article