RkBlog

Hardware, programming and astronomy tutorials and reviews.

Arena Albionu - co nowego, co to takiego

Arena Albionu (poradnik) to gra RPG dostępna z poziomu przeglądarki. Pierwszy kontakt z Albionem miałem ładny czas temu i grę wspominałem dość ciekawe, ale nie aż tak by dalej w nią grać. Kilka dni temu postanowiłem odwiedzić z powrotem Arenę Albionu i sprawdzić "co nowego".

Po rejestracji grę rozpoczynamy na Wyspie Dziewic, która jest swego rodzaju wprowadzeniem dla początkujących. By wydostać się z wyspy musimy wykonać szereg zadań dysponując ograniczonymi zasobami na wyspie.
al1
Zanim przejdę do kwestii walki i taktyki napiszę nieco o wykonaniu wszystkich zadań. Na początku powinniśmy odwiedzić Kram i kupić 5 rumianków i 5 chlebów. Następnie odwiedzamy Hades i intensywnie go przeszukujemy. rumianki i chleb używamy do uzupełniania ran i kondycji. Nie ma sensu wyposażać się w sprzęt do walki, gdyż i tak napotkani w Hadesie wrogowie nas pokonają. Celem przeszukiwać w Hadesie jest:
 • Znalezienie skóry (przynajmniej jednej - by zamówić bukłak)
 • Znalezienie trochę talarów i sprzętu (którego nie ma w sklepie)

Z Hadesu powinniśmy wychodzić, gdy pozostaje nam jeden rumianek lub jeden chleb, tak by nie ugrzęznąć w nim na turę albo i dwie :nice:. Jeżeli będziemy zawzięcie przeszukiwać okazać się może iż zabraknie nam miejsca w schowku (do 20 przedmiotów). W tym wypadku należy wyrzucić jakieś zbędne rzeczy (słabsze uzbrojenie o mniejszej wytrzymałości, niektóre surowce, dodatkowe sztuki broni czy skór). Niestety na tej wyspie nie ma targu ani magazynu. Gdy mamy skórę i zadowalającą nas ilość łupów to możemy udać się do Agros, gdzie możemy pracować jako parobek. Jednym z zadań jest osiągnięcie 1 poziomu jako parobek a to zajmie 100 tur (?). Oczywiście pracę możemy przerywać by np. skoczyć na arenę czy do Hadesu. Mając skórę możemy zmówić w Agros bukłak, który pojawi się w naszym schowku w następnej turze. Wg. opisu mając 1 poziom parobka możemy zrobić go sami, ale mi się taka opcja nie pojawiła. Jeżeli mamy kilka skór to możemy zamówić kilka bukłaków - po dopłynięciu do jednej z osad Albionu na rynku będziemy mogli je sprzedać.

Dwa ostatnie zadania to osiągnięcie poziomu pazia (lub wyższego) oraz wygranie 4 walk na arenie. Muszę teraz poruszyć kwestię mechaniki gry i sposobu walki. W lewym górnym rogu mamy szereg ikonek, pod którymi kryje się nasz schowek czy też statystyki postaci. Zobacz na rysunek poniżej:

al6
Na powyższym rysunku zaznaczono najważniejsze zakładki. Postać - tutaj oglądamy swoje statystyki oraz rozdzielamy punkty rozwoju otrzymywane z każdym poziomem. Na co je przeznaczyć o tym później. Oto przykładowe dane postaci:
al7
 • Sakiewka - ilość talarów jaką posiadasz
 • Atak - wartość ataku (w nawiasie kwadratowym wartość maksymalna dla twojego poziomu, pierwsza liczba po tym nawiasie to premia do ataku z broni i innych przedmiotów, druga - premia z wyszkolenia)
 • Obrona - identycznie jak dla ataku
 • Siła - wartość twojej siły, którą wykorzystuje się do noszenia uzbrojenia. Pierwsza liczba - wartość dostępnej jeszcze siły, druga liczba - całkowita siła.
 • Kondycja - określa twoją wytrzymałość, spada przy poruszaniu się, a także w walce. Regenerujemy za pomocą żywności. Pierwsza liczba to obecna kondycja, a druga to maksymalna kondycja jaką możemy mieć.
 • Zużycie na rundę walki - określa zużycie kondycji w każdej rundzie walki. Druga liczba pochodzi od przedmiotów zużywających kondycję, tak więc używanie ciężkich zbroi i broni nie zawsze jest opłacalne
 • Rany - inaczej punkty życia. Regenerujemy za pomocą lekarstw. Znaczenie liczb jak kondycja
 • Doświadczenie - twoje doświadczenie i informacja o kolejnym poziomie
 • Wiek - twój wiek w turach. Pierwsza liczba określa twój wiek a druga w nawiasie przybliżony wiek maksymalny. Po osiągnięciu wieku zbliżonego do tego maksymalnego wieku umierasz i odradzasz się jako potomek zaczynając od poziomu giermka.
 • Punkty Rozwoju - na starcie, a także z każdym poziomem otrzymujesz pewną ilość punktów rozwoju, które możesz przeznaczyć na ulepszenie danej cechy (np. siły czy ran)
 • Poniżej statystyk zestawione są używane przez ciebie przedmioty (uzbrojenie oraz lekarstwo i pożywienie w kieszeni i mieszku)
W Schowku znajdziemy wszystkie nasze przedmioty. Z jego poziomu możemy przedmioty zakładać i zdejmować ("umieść" i "zdejmij" - dla uzbrojenia, lekarstw, pożywienia i amuletów), a także wyrzucać czy wystawiać na bazarze (jeżeli znajdujemy się na nim). Oto przedmioty jakie znalazłem w Hadesie:
al2
Każdy przedmiot jest opisany. Ważnym parametrem jest Wytrzymałość - jeżeli wartość spadnie do zera to przedmiot jest bezużyteczny i możemy go wyrzucić (naprawa jest możliwa, lecz skomplikowana i droga - opłacalna tylko dla najlepszych przedmiotów)

A więc musimy walczyć, a także rozdzielić punkty rozwoju. Pomocnik podpowiada wszystkie poza jednym na atak i ten jeden na obronę. Jak działa system walk?:

 • Walka toczy się w rundach aż rany lub kondycja jednej z postaci spadną do zera
 • Postacie zadają sobie obrażenia w maksymalnej ilości: obrona przeciwnika - atak atakującego. Jeżeli atak jest mniejszy od obrony przeciwnika to nie zadamy mu obrażeń. Jeżeli większy to zadamy losową ilość obrażeń nie większą niż wyliczona wartość maksymalna.
 • Co rundę każda postać traci punkty kondycji - jeden oraz dodatkowe jeżeli używa cięższego uzbrojenia (w opisie przedmiotu jako "zużywa kondycji")
 • W mieszku i kieszeni można umieścić po jednej sztuce pokarmu i leczenia. Gdy kondycja lub rany spadną do zera przedmiot zostanie użyty i walka będzie trwać nadal. Nie zapominaj o umieszczaniu takich przedmiotów, ani o posiadaniu odpowiednie zapasu - postać z 0 ran lub 0 kondycji nie może się ruszać. Jeżeli nie masz odpowiednie przedmiotu do ich regeneracji to będziesz musiał czekać do następnej tury.
Oto przykładowa walka z bobrem :nice::
al4
Jak widać moja obrona jest większa od ataku bobra i nie zadaje mi obrażeń. Ja mam większy atak od jego obrony więc mogę go ranić, aż rany spadną do zera. Pokonanie wroga (a także przegranie z silniejszym) daje nam talary, punkty doświadczenia oraz czasami trofea. Poniższa walka pokazuje w działaniu umieszczonego w kieszeni pokarmu. Gdy moja kondycja spadła do zera został on użyty, a kondycja zregenerowana.
al5

Pojawia się pytanie jaką strategię przyjąć: wysoki atak i szybkie zwycięstwo, czy wysoka obrona i zwycięstwo poprzez wymęczenie kondycyjne wroga? Strategia kondycyjna może okazać się bardzo dobra przeciw innym graczom, w przypadku różnego rodzaju potworków już nie, gdyż tracą tylko 1 punkt kondycji na turę mając ich jak bóbr 80 (słaby potworek). Moim skromnym zdaniem dość dobrym rozwiązaniem jest używanie lekkiego opancerzenia nie zużywającego kondycji (hełm segmentowy, tarcza skórzana, naramiennik pikowany, nagolennik skórzany, kozaczki z futerkiem.. bryna) w połączeniu z cięższą bronią zużywającą do 1-2 punkty kondycji - przykładowo "koścień" (jeżeli mamy jej nieco więcej można możemy albo zastosować jeszcze lepszą broń lub też nieco lepszy jeden z elementów opancerzenia). Taktykę należy modyfikować (obrona - atak) obserwując przyczyny przegranych - odniesione rany czy utrata kondycji. Należy też zauważyć że premie do obrony daje wiele przedmiotów. Rozdzielając punkty rozwoju polecałbym na początku siłę. By nosić wymienione przeze mnie opancerzenie i broń potrzebuję ~12 siły. Po tym warto podbić kondycję do 20 (tak by w pełni wykorzystywać kiełbasy) i rany do np. 20. W grze istnieją inne możliwości zwiększania cech - w koszarach za używki (alkohol) możemy szkolić atak lub obronę. W klasztorach i podobnych miejscach inne cechy. Tak więc warto w poradniku sprawdzić co możesz podszkolić w okolicy, a punkty rozwoju przeznaczyć na inne cechy.

Walka na Arenach jest dość prosta - wchodzi na arenę i wyjść możesz tylko gdy przegrasz. Pokonanie przeciwnika równego lub wyższego stopniem daje dużo talarów i punktów doświadczenia, a także trofeum. Działa to także w drugą stronę. Jeżeli jesteś na arenie i jest tłoczno to co chwilę sprawdzaj czy ktoś cię nie zaatakował i czy nie trzeba umieścić nowego pokarmu lub leczenia. Nawet przegrywanie z wyższymi stopniem jest opłacalne. Jeżeli chcesz pokonać kogoś takiego popatrz na liczbę wygranych i przegranych walk. Ten, kto ma ich więcej w teorii może być łatwiejszym celem.

Ochrona przed maniakalnym graniem istnieje i jest dość skuteczna. Dwa parametry: mobilność i energia ograniczają dzienny zakres naszej aktywności. Mobilność spada przy przechodzeniu między lokacjami. Przy zerowej mobilności nie opuścimy danej planszy. Energia spada z każdym ruchem (w sumie kliknięciem). Jeżeli spadnie do zera tracimy dostęp do gry :twisted:. Oba parametry regenerują się każdego dnia o 24:00. Część niewykorzystanej energii i punktów mobilności przechodzi także na następny dzień.

Gdzie wyruszyć? - w poradniku masz opis miast, do których możesz się wybrać. Warto wybrać te większe tak by mieć: rynek, sklep, arenę walk (to chyba jest we wszystkich) oraz coś w rodzaju "Hadesu" gdzie przeszukując możemy znaleźć coś ciekawego i/lub plansze z losowymi zdarzeniami. Albion, Orgrod czy Zigura cieszą się dużą popularnością i zapewnią nam wszystkiego co trzeba. Ja wybrałem Orgrod, jako że wcześniej grałem właśnie w tym "mieście" (i znam rosyjski ^_^). Po przybyciu udałem się na rynek, wystawiłem moje zbędne przedmioty (butelki, bukłaki, truciznę itp.) i zakupiłem nieco sprzętu (wspomniane wyżej uzbrojenie) - należy patrzeć na cenę i wytrzymałość i nie przepłacać za przedmioty, które dostępne są w sklepach. Im więcej przedmiotów danego typu tym są tańsze, co działa na naszą korzyść (kupującego). Obecnie robię 2 poziom parobka by móc pracować jako tkacz albo coś innego (tkacz jest w mieście, co oszczędzi kruchą ilość punktów mobilności), oprócz tego w Tajdze w katakumbach można przeszukiwać (dość szybko wyciągnąłem dwa symbole) w monastyrze polepszyć kondycję, a w puszczy przy Hardronie rany.

Na zakończenie co mi się nie podoba... Znaczenie kondycji i sposób jej regeneracji jest trochę nie na miejscu. Walcząc będę mógł zjeść całą krowę (1000 kondycji)? Stosowanie ziół do leczenia ran jest zrozumiałe, lecz krowy czy beczki śledzi dla kondycji już nie za bardzo. Dodatkowo ja bym kondycję interpretował jak np. w cRPG Revenant, gdzie każdy cios męczył postać i po wykonaniu kilku ciosów musiała przestać atakować czekając aż odzyska "oddech", tak więc przy zero kondycji dla mnie postać powinna przestać atakować i np. czekać X rund na ich regenerację. Pożywienia mogłyby mieć też parametr określający w ile tur się je zjada :nice: no bo krowa to nie chleb (10 rund walki, 10 rund wcinania beczki śledzi, kolejne 10 rund walki... :nice:). Zero punktów mobilności może trochę "irytować", gdy złapie nas poza naszym "miastem". Mile widziana możliwość powrotu do miasta - np. do zakładów, w których możemy pracować i pracowanie tam do następnego dnia? Na koniec pozostawiłem wykonanie - niezbyt "ładny" wygląd strony, do tego stosowanie ramek. Nie wygląda to ani ładnie, ani profesjonalnie. Lżejszy, bardziej schludny, a także przejrzysty szablon strony odmieniłby "grę". Do tego część akcji można wykonywać za pomocą Ajaxa, co zmniejszy obciążenie serwera (niż pobieranie całych stron z ramek (+ dodatkowe pliki jak CSS?)), a na pewno poprawiło "jakość" gry. Na targu w niektórych kategoriach jest nawet 900 przedmiotów. Po wejściu do kategorii trzeba czekać aż pełna lista zostanie pobrana. Nie lepiej wyświetlać domyślnie tylko listę typów przedmiotów (lista bez powtórzeń) i dla zainteresowanego danym typem opcja "rozwiń" wyświetlająca wszystkie dostępne sztuki danego przedmiotu? No i chyba wypadałoby lepiej dobrać cechy dla napotykanych przeciwników - bóbr czy wiewiórka mają cechy jakby były złowieszczymi zwierzętami z Czarnobyla trenowanymi przez Pudziana :twisted:

RkBlog

Forgotten Realms, 14 July 2008, Piotr Maliński

Comment article