Co nowego w dystrybucjach

Wczoraj wydano CentOS liveCD, przedwczoraj Antix Mepisa, a kilka dni temu Zenwalk live 4.6. Oto krótki przegląd tych dystrybucji.

CentOS to otwarta alternatywa dla RHEL wykorzystująca pakiety źródłowe tej dystrybucji. Wczoraj wydano LiveCD z Gnome na pokładzie. Pobierając obraz płyty o rozmiarze prawie 680 MB otrzymujemy wspomniane GNOME z powiązanymi z nim aplikacjami, a także np. K3B. Dystrybucja jak Fedora na starcie uruchamia masę usług, w tym firewall dla IPv6, demon bluetooth i inne. Mimo braku połączenia sieciowego usilnie próbował zsynchronizować zegar z czasem na serwerze co opóźniło start o kilkanaście sekund. Po uruchomieniu GDM hasło trzeba zgadywać lub czekać 10 sekund na autologowanie.
centoslive

AntiX Mepis powstał niedawno jako dystrybucja dla słabszych komputerów. Pobierając 409 MB obraz płyty LiveCD dostaniemy IceWM i Fluxboxa o praktycznie domyślnej konfiguracji oraz parę aplikacji (Firefox, Gimp, rox, Mutt i różne Xcośtam). Jeżeli ma to być dystrybucja dla słabszych komputerów to np. cups i pozostałe demony drukowania nie powinny być uruchamiane na starcie (czepiam się wiem), poza tym dostajemy badziewnie wyglądające środowisko graficzne bez sensownych aplikacji i jedynie wyjadacz połapie się w tym (i potencjalnie może mu się spodoba). W porównaniu do np. Puppy jedno wielkie zero.
antix

Zenwalk to zdobywająca stopniowo popularność dystrybucja wykorzystująca środowisko XFCE. Pobierając 394 MB obraz (mniejszy od Antixa) płyty dostajemy współcześnie wyglądający pulpit z dość pełnym zbiorem aplikacji (firefox, thunderbird, gimp, dia, gnumeric, abiword i inne) potrafiącym np. automontować partycje czy wymienialne nośniki. Oprócz zbiorowiska pakietów znajdziemy coś w stylu centrum konfiguracji - "Zenwalk System Tools" umożliwiające konfigurację połączenia sieciowego, zarządzanie pakietami i wiele więcej. Miażdżące zwycięstwo :grin:
zen1
zen2
zen3
zen5
RkBlog

Dystrybucje, 14 July 2008

Comment article
Comment article RkBlog main page Search RSS Contact