Dobór filtrów Edmund Optics do fotografii narrowband w egzotycznych pasmach

Fotografowanie w pasmach helu, czy neutralnego tlenu wymaga filtrów, które obecnie nie są (jeszcze?) produkowane przez firmy zajmujące się sprzętem astronomicznym dla "amatorów". Można jednak znaleźć mniej lub bardziej wąskie filtry przemysłowe/laboratoryjne - im węższe i lepsze tym droższe. Dość szerokie i tanie filtry oferuje Omega Optical na ebay (He-I i He-II da się dopasować). Edmund Optics oferuje wąskopasmowe (10 nm) filtry pasujące do pasm helu, [O I] i od biedy także dla [Ar III].

Postanowiłem przetestować astrofotografię w tych pasmach właśnie za pomocą filtrów EO i Atika 314L+, którego m.in. niskie szumy odczytu powinny znacząco ułatwić fotografowanie niezbyt intensywnych linii emisyjnych. Poniżej opis filtrów jakie wybrałem.

Filtry EO zostały zamówione poprzez "sklep" gerdneumann.net, który przy okazji oprawił je w oprawy Astronomika (dwie oprawy ze względu na grubość filtrów EO) z nieco węższymi kołnierzami, tak by utrzymywały 25 mm filtry - nieco mniejsze niż typowe filtry 1,25"

Filtry EdmundOptics
Filtry EO oprawione w oprawy Astronomika

He-II

Pasmo He-II spotykane w mgławicach planetarnych w obszarach o najsilniejszej jonizacji przypada na 468,6 nm. EO oferuje filtr TechSpec 470nm, który swoim maksimum transmisji obejmuje emisję He-II:
EO TechSpec 470nm i He-II

He-I

Linia emisyjna He-I spotykana w niektórych obszarach H II (np. M42 w Orionie czy także NGC 6888 / Crescent). Tak jak He-II ukazuje obszary o największej jonizacji i przypada na 587,6 nm - w obszarze zaświetlenie wysokociśnieniowych lamp sodowych. EO oferuje filtr TechSpec 589nm obejmujący to pasmo. Brak pełnej charakterystyki dla tego filtra. Charakterystyka przybliżona wygląda tak:
TechSpec i He-I

[O I]

W odróżnieniu od [O III] pasmo [O I] ukazuje skupiska neutralnego gazu znajdującego się poza zjonizowanymi obszarami. W przypadku niektórych mgławic, np. M27 może ukazać kondensacje gazu w obrębie mgławicy (co wygląda zupełnie inaczej niż H-a/[O III]/[S II]). Przypada na 630 nm i do fotografowania w tym paśmie można użyć TechSpec 632nm. Filtr ten łapie główną linię emisyjną [O I] oraz słabszą przy 636,3 nm jaki S-III przy 631,2 nm (jeżeli linia ta będzie w ogóle obecna i odpowiednio intensywna.)
EO TechSpec 632nm i O I

[Ar III]

Pasmo [Ar III] przypada w podczerwieni za dubletem S-II - przy 713,5 nm. Może mieć nawet 1/3 intensywności H-beta, jednak niższa sprawność kwantowa ogranicza nieco fotografowanie w tym paśmie. Z pośród wszystkich tutaj wymienionych [Ar III] będzie najsłabszym pasmem (jeżeli w ogóle występuje w danej mgławicy). Jednym z celów, na których może dać ciekawe wyniki powinna być Mgławica Kraba. EO oferuje jedynie filtr o transmisji nieco większej niż 55% - TechSpec 710 nm i jego przydatność jest już "na granicy". Brak dokładnej charakterystyki więc przedstawiam przybliżoną opartą o charakterystykę filtra 730 nm:
Techspec Bandpass i Ar III


M27 w O I
Szybki test [O I] na M27

M27 w paśmie helu
M27 w paśmie He II
RkBlog

Astrofotografia Głębokiego Nieba, 8 September 2011

Comment article
Comment article RkBlog main page Search RSS Contact