Często zadawane pytania - e107

[toc]

Pytanie: Co to są uprawnienia?

Pozwalają one nadawać administratorom możliwości dostępu na różnych poziomach do panelu administracyjnego. Na przykład możesz pozwolić określonemu administratorowi tylko na wysyłanie wiadomości, nadając mu odpowiednie uprawnienia. Ze względów bezpieczeństwa pewne funkcje administarcyjne są zastrzeżone wyłącznie dla głównego administratora serwisu.

Pytanie: Chciałbym istniejącemu i zarejestrowanemu użytkownikowi nadać status administratora. Jak to zrobić?

W panelu administracyjnym kliknji na dział Użytkownicy i poszukaj tego użytkownika. Nastepnie kliknij na link: Nadaj prawa administratora przy tym uzytkowniku. Natychmiast potem przejdĄ do działu Administratorzy i nadaj mu uprawnienia. W podobny sposób możesz użytkownika pozbawić praw administratora.

Pytanie: Co to są Działy artykułów?

Działy pozwalają grupować artykuły według wybranych kryteriów, dzięki czemu użytkownicy łatwiej znajdą poszukiwany materiał.

Pytanie: Czy mogę tworzyć artykuły wielostronicowe?

Tak. Wprowadź artykuł w zwykły sposób, oddzielając poszczególne strony znacznikiem [newpage]. Twój artykuł zostanie podzielony na strony, a linki do każdej strony zostaną wygenerowane u dołu każdej ze stron.

Pytanie: Do czego służą ikony Email i Drukuj?

Pozwalają one dodać na końcu artykułu linki do stron 'Wyślij stronę przyjacielowi' oraz 'Dokument do druku'.

Pytanie: Dlaczego muszę podawać powód zablokowania danego IP / maila?

Nie musisz, to pole pozwala jednak innym administratorom zobaczyć powód zablokowania użytkownika, aby uniknąć nieporozumień.

Pytanie: Zdefiniowałem nowy banner dla obszaru administratora, lecz on nie pokazuje się. Dlaczego?

Skórka, której używasz musi wiedzieć, że ma wyświetlić banner. Otwórz plik theme.php używanej skórki i upewnij się, że w sekcji $HEADER występuje {BANNER} lub {BANNER=yourcampaignname}.

Pytanie: Jak mogę zaprogramować jeden zestaw bannerów w pewnym obszarze, a inny zestaw w innym obszarze?

Możesz pogrupować bannery w 'kampanie', a następnie tak zaprogramować skórkę, aby pokazywała bannery z określonych kampanii. Na przykład jeśli masz dwie kampanie, o nazwach cam_1 i cam_2, umieszczenie {BANNER=cam1} w jednym obszarze sekcji $HEADER w pliku theme.php pokaże bannery tylko z kampanii cam_1, a umieszczenie {BANNER=cam_2} w innym obszarze te z kampanii cam_2. Umieszczenie samego {BANNER} (bez nazwy kampanii) w pliku theme.php pokaże losowe bannery z wszystkich kampanii.

Pytanie: Do czego służy hasło i login klienta?

Możesz zdefiniować login i hasło dla swoich klientów, aby mogli uzyskać dostęp do informacji na temat przebiegu ich kampanii klikając na http://yoursite.com/banner.php i wprowadzając login oraz hasło.

Pytanie: Jak mogę wyświetlać banner pionowy ('tower') w jednym z menu?

Najpierw zdefiniuj kampanie dla bannerów pionowych (żeby nie mieszały sie z poziomymi) ...
1. Przejdź do panelu administratora i kliknij na Bannery.
2. Wprowadź pionowe bannery, upewnij się, że używasz nazwy nowej kampanii, na przykład 'towers'.
3. Przejdź teraz do sekcji Menu, i aktywuj Banner_menu w jednym z obszarów.
4. Kliknij na link 'Konfiguruj' w tym menu.
5. Wpisz tytuł (nagłówek) - standardowo jest to 'Advertisment' i wprowadź nazwę kampanii zdefiniowanej w poprzednich krokach.
6. Wyjdź z panelu administratora. Powinieneś zobaczyć pionowy banner w obszarze, do którego go przypisałeś.

Pytanie: Co to jest BBCode?

BBCode jest skrótową formą znacznika HTML, na przykład wpisując [b] Jestem pogrubiony! [/b] w okienkach tekstowych administratora spowodujesz, że tekst pomiędzy [b] oraz [/b] ukaże sie jako pogrubiony, a więc na ekranie będzie to Jestem pogrubiony!.

Pytanie: Do czego służy BBcode?

Pozwala oszczędzać czas przy wprowadzaniu znaczników HTML. Możesz uzywać normalnych znaczników HTML w okienkach tekstowych, lecz używanie BBCode znacznie przyspiesza wpisywanie tekstu.

Pytanie: Kiedy kliknę na jeden z guzików, aby wprowadzić BBCode, kod pojawia się na końcu tekstu, a nie w pozycji kursora. Dlaczego?

W programie Internet Explorer jest błąd, który może zdestabilizowac tę aplikację, jeśli e107 spróbuje wstawić kod w pozycji kursora, dlatego dla zachowania kompatybilności kod jest umieszczany na końcu tekstu.

Pytanie: Jakie kody BBCodes mogę używać?

Przejedź kursorem myszy nad dowolnym z guzików BBcode. Zobaczysz krótkie objaśmnienie tuż nad obszarem guzików. Istnieją także kody dla linków [url] [/url] i adresów email [email] [/email], choć oczywiście możesz również używać zwykłych znaczników HTML. Wszystkie wpisane adresy stron i adresy email są automatycznie zamieniane na linki, które mozna kliknąć.

Pytanie: Do czego służy sekcja cache?

Włączenie Cache spowoduje zapisanie pewnych obszarów serwisu w bazie danych. Zmniejsza to liczbę odwołań do mySQL i znacznie przyspiesza działanie serwisu.

Pytanie: Wprowadziłem pewne modyfikacje do skórki, której używam, lecz nie widzę zmian. Czy przyczyną może byc włączony cache?

Jest to wysoce prawdopodobne. Kiedy zmieniasz skórkę na inną cache jest czyszczony, lecz jeśli zmieniasz kod w pliku theme.php - nie jest. Wyłącz Cache dopóki nie ukończysz zmian.

Pytanie: Do czego służy sekcja Zamień Linki?

Możesz zamienić wszystkie linki wpisywane na czacie na wybrany tekst, lub obraz. Dzieki temu okienko czatu nie jest rozpychane przez długie adresy stron. Aby użyc obrazu zaznacz Zamień Linki i w okienku poniżej wpisz <img src='path_to_your_image' alt='' />, odtąd każdy wprowadzony link będzie zamieniony na wskazany obraz.

Pytanie: Do czego służy Zawijanie słów?

Jeśli ktoś na czacie wpisze bardzo długie słowo może to zaburzyć układ strony. Jeżeli wpiszesz 40 w okienko Zawijania, wszystkie słowa dłuższe niż 40 znaków zostaną zawinięte, a więc szerokość kolumny się nie zwiększy. Możesz dostosować tę wartość do używanej skórki oraz szerokości kolumny, w której mieści się okienko czatu.

Pytanie: Mój serwis jest przeznaczony dla użytkowników w każdym wieku, jednak ktoś stale przeklina na czacie. Jak temu zapobiec?

Przejdź do sekcji Preferencje panelu administratora i znajdź opcję Ochrona niepełnoletnich. Możesz tutaj dodac listę słów, które będą zastąpionne wyznaczonym przez Ciebie sformułowaniem, na przykład OCENZUROWANO! Odtąd każde napotkane słówo z listy będzie zamienione na wyznaczone sformułowanie.

Pytanie: Co to są klasy użytkowników i do czego służą?

Klasy użytkowników ograniczają dostep do pewnych obszarów lub funkcji serwisu. Kiedy zdefiniujesz klase i dodasz do niej wyznaczonych uzytkowników możesz określić pewne elementy jako widoczne tylko dla uzytkowników z tej klasy. Na przykład przy instalacji e107 standardowo jest tworzona klasa PRIVATEFORUM. Dodając uzytkowników do tej klasy, a następnie tworząc forum w tej klasie spowoduje, że tylko użytkownicy z tej klasy będą mogli korzystać z tego forum. Przy użyciu klas możesz ograniczać dostęp do innych obszarów, np. wiadomości, linków, plików itd.

Pytanie: Co to jest strona redakcyjna?

Strona redakcyjna pozwala zamieszczać tekst lub inne elementy na stronie, a następnie udostępniać ją odwiedzającym. Dzięki temu nie potrzebujesz kodować osobno takiej strony, ani martwić się o jej zintegrowanie z e107.

Pytanie: Co to jest Dział plików do pobrania?

Pozwala on grupować pliki do pobrania w różnych kategoriach.

Pytanie: Chciałbym dodac plik do pobrania, ale nie pojawia sie on na liście. Dlaczego?

Tylko pliki z katalogu e107_files/downloads pojawiają sie na rozwijaniej liście. Skopiuj plik do tego katalogu i wówczas się pojawi. To samo dotyczy obrazów, muszą znajdowac się w katalogu e107_files/downloadimages.

Pytanie: Co to są Uśmieszki?

Uśmieszki to małe obrazki często widywane na różnych stronach. Jeśli włączysz stosowanie uśmieszków w swoim serwisie, wówczas za każdym razem kiedy ktoś wpisze kod uśmieszku, na przykład :), zostanie on zastąpiony odpowiednikiem w postaci obrazka :)

Pytanie: Czy mogę wprowadzać nowe kody uśmieszków?

Tak, w sekcji Uśmieszki możesz wpisać nowy kod, redagować istniejący, lub kasować uśmieszki.

Pytanie: Na niektórych stronach pojawiają się komunikaty o błędach. Co mogę z tym zrobić?

Przeglądaj forum Problems na stronie e107.org i sprawdź, czy ktoś już zgłaszał taki sam problem. Jeżeli przypuszczasz, że znalazłeś błąd w oprogramowaniu powiadom o tym błędzie w sekcji Bugtracker w serwisie e107.org.

Pytanie: Co to są działy dyskusji?

Dział jest nagłówkiem, pod którym grupowane są dyskusje, dzięki czemu łatwiej jest poruszać się po forum.

Pytanie: Chciałbym wyznaczyc pewnego administratora na moderatora dyskusji, lecz jego nazwa nie pojawia się na liście. Dlaczego?

Administratorzy znajdują się na liście tylko jeśli mają uprawnienia obejmujące moderowanie dyskusji. Przejdź do sekcji Administratorzy i redaguj dane wybranego administratora, upewnij się, że pole 'Moderuj dyskusje' jest zaznaczone.

Pytanie: Co to jest śledzenie?

Jeśli jest włączone pozwala użytkownikom śledzić wątki dyskusji. Otrzymują oni wiadomość email kiedy ktoś wypowie się w śledzonym wątku.

Pytanie: Co to jest automatyczne oczyszczanie?

Pozwala usuwać stare wątki, które nie doczekały się odpowiedzi w określonym czsie. Używaj tej funkcji ostrożnie, ponieważ po usunięciu wątki nie mogą być odzyskane.

Pytanie: Jak mogę utworzyć stronę startową (splashscreen)?

Wpisz adres strony startowej i zaznacz opcję: Tylko pierwsze załadowanie. Strona ta pokaże się na 10 sekund, po czym zostanie przekierowana do głównej strony.

Pytanie: Wprowadziłem pewne zmiany w serwisie i teraz występują błędy mySQL, a strony się nie pojawiają.

Mogło sie tak zdarzyć, że uszkodzeniu uległo jądro systemu (core). Jądro zawiera podstawowe ustawienia i zmienne systemu e107. Aby wyzerowac jądro wywołaj plik http://yoursite.com/e107_files/resetcore.php. Zawsze rób kopię zapasową jądra (w dziale Baza danych) zanim zaczniesz wprowadzać zmiany. Wówczas będziesz mógł odzyskać jądro z tej kopii (przy użyciu resetcore.php), jeśli coś pójdzie źle.

Pytanie: Zapomniałem hasła głównego administratora i nie mogę sie dostać do panelu administracyjnego.

Z bardzo ważnych powodów związanych z bezpieczeństwem nie jest możliwa zmiana hasła jeśli nie jesteś zalogowany. Jeśli nie zapisałeś hasła w bezpiecznym miejscu zrób to teraz, aby ustrzec się od takiej sytuacji w przyszłości. Jeśli się tak zdarzy będziesz musiał zmienić hasło ręcznie przy pomocy PHPMyAdmin lub podobnego programu do zarządzania mySQL. Przejdź do tablicy users, główny administrator powinien mieć nazwę numer 1. Kliknij na guzik edycji i zmień hasło na 4cb9c8a8048fd02294477fcb1a41191a, co oznacza zmianę Twojego hasła w systemie na changeme. Teraz zaloguj sie i .

Pytanie: Zainstalowałem nową skórkę lub plugin i teraz mój serwis jest niedostępny, co robić?

Użyj resetcore.php (jak powyżej).

Pytanie: Jak mam dodać link, aby pojawił sie w głównym menu nawigacyjnym serwisu?

Wszystkie linki z kategorii Main pojawiają się w głównym menu nawigacyjnym. Wszystkie pozostałe kategorie pojawiają się na stronie Linki.

Pytanie: Do czego służy okienko Guzik linku?

Pozwala ono wyświetlać link w postaci guzika na stronieLinki. Jeśli pozostawisz to pole puste, będzie wyświetlony pusty guzik.

Pytanie: Pomocy! Włączyłem znacznik Konserwacji i omyłkowo wylogowałem się. Jak mogę wrócić do panelu administratora, aby przywrócić działanie serwisu?

Uruchom http://yoursite.com/e107_admin.php/admin.php i zaloguj sie na tym ekranie.

Pytanie: Co to są Menu?

Są to elementy, które pojawiają sie w różnych obszarach (kolumnach) serwisu. Mogą one zawierać teksty, linki itd.

Pytanie: Jak mogę aktywować jakieś menu?

Przejdź do panelu administratora i kliknij na Menu. Zobaczysz podstawowy rozkład strony serwisu wraz z listą Menu w odpowiednich obszarach. Menu znajdujące się pośrodku strony są nieaktywne, możesz umieścić je w aktywnym obszarze klikając na Aktywuj menu. Możesz także zmienić obszar, w którym znajduje się menu, albo przesunąc je w górę, lub w dół w kolumnie, w której zostało ono aktywowane.

Pytanie: Potrzebuję umieścić jakiś tekst wewnątrz menu. Jak to zrobić?

Przejdź do panelu administracyjnego i kliknij na Własne Menu. Tutaj możesz wprowadzić dowolny tekst do menu, zostanie on zapamiętany i będzie dostępny tak jak każde inne menu.

Pytanie: Jak mogę zmieniać opcje jakiegoś menu?

Jeżeli menu posiada panel konfiguracyjny, powinieneś zobaczyć link (nazwany 'Konfiguruj') jeśli menu zostało aktywowane.

Pytanie: Do czego służą kategorie wiadomości?

Możesz grupować wiadomości w różne kategorie, będą wówczas miały różne ikony itd. (jeśli je zdefiniujesz). Dzięki temu odwiedzający mogą łatwiej poruszac się w serwisie i czytać tylko te wiadomości, które ich interesują.

Pytanie: Do czego służy pole Rozwinięcie?

Zauważyłeś pewnie w jaki sposób wiadomości są prezentowane w niektórych serwisach. Składają się one z krótkiego wprowadzenia wraz z linkiem docałego artykułu. Możesz osiągnąć taki efekt wpisując wprowadzenie do okienka Treść, a resztę artykułu do okienka Rozwinięcie.

Pytanie: Do czego służą pola automatycznej aktywacji?

Możesz zaprogramowac wiadomość tak, że ukazywać sie będzie tylko w określonych dniach, pomiędzy datami określonymi w polach automatycznej aktywacji. Jeśli pozostawisz te pola puste, wiadomość ukaże się natychmiast.

Pytanie: Wprowadziłem nową wiadomość i otrzymałem komunikat 'Wiadomość zapisana w bazie danych'. Czy to oznacza, że ukaże się ona na stronie Wiadomości?

Komunikat oznacza, że wprowadzony tekst został zapamiętany. Jeżeli wprowadzona wiadomość została zaznaczona jako aktywna, wówczas pojawi sie na stronie Wiadomości.

Pytanie: Jak mogę zmieniać skórki?

Na stronie Preferencji znajduje się sekcja, która umożliwia zmiane skórki serwisu. Przed zastosowanie najpierw obejrzyj Podgląd skórki, ponieważ niektóre z nich (starsze) mogą nie być już zgodne z oprogramowaniem i po ich zastosowaniu serwis może nie być w pełni użyteczny.

Pytanie: Co to jest COPPA?

To skrót od Children's Online Privacy Protection Act z roku 1998. Jest to powszechnie stosowana zasada, która chroni osoby niepełnoletnie w wieku 13 lat i poniżej. Zapewnia ona, że żadne informacje o takich niepełnoletnich nie będą wykorzystywane przez 'Operatora' (w tym wypadku Ciebie) do innych celów niz normalne funkcjonowanie serwisu. Więcej informacji możesz uzyskać pod adresem http://www.cdt.org/legislation/105th/privacy/coppa.html.

Pytanie: Co to jest zabezpieczenie przed zatkaniem?

Zapobiega ono zablokowaniu serwisu na skutek nadmiernej liczby wywołań HTTP, które mogą spowodować, że serwis będzie niedostępny.

Pytanie: Czy do śledzenia użytkowników mam używać sesji, czy ciasteczek?

Możesz sam wybrać. Jeśli serwis pracuje dobrze przy użyciu ciasteczek (ustawienie standardowe), pozostań w tym trybie. Jeśli wolisz używać sesji PHP, możesz tak zadecydować (e107 używa własnej obsługi sesji, która zapamietuje i zarządza sesjami).

Pytanie: Chciałbym pozwolić ludziom nadsyłac pliki do serwisu, ale niepokoję sie o bezpieczeństwo ...

Możesz zwiekszyć bezpieczeństwo pamietając o kilku rzeczach. Po pierwsze używaj zapamietywania plików w postaci binarnej. Nadesłane pliki będą umieszczone w bazie mySQL i nie będą dla nikogo dostępne, chyba że do ściągnięcia. Poza tym ustal listę dozwolonych typów plików, jeśli ktoś spróbuje nadesłać plik innego typu, zostanie on natychmiast skasowany z serwera.

Pytanie: Mam już kilka nadesłanych plików, co mam teraz zrobić?

Masz możliwość skopiowania tych plików do Managera Pobrania, aby udostępnic je innym do pobrania, oraz skopiowania informacji o nadesłanych plikach do banku wiadomości, aby sporządzić zawiadomienia o tych plikach.

Pytanie: Do czego słuzy sekcja Pola Rozszerzone?

Pozwala dodawac nowe sekcje do stron Użytkowników. Nowe pola pojawią się na stronach Ustawień Użytkownika, a także na liście użytkowników.
RkBlog

Różne CMSy, 11 July 2008

Comment article
Comment article RkBlog main page Search RSS Contact