Instalacja SuSE Linux

Instalację SuSE Linux przeprowadzamy za pomocą graficznego instalatora, co szczególnie ułatwia instalację początkującym użytkownikom. Jeżeli chcemy zainstalować SuSE na dysku, na którym zainstalowany jest tylko MS Windows to musimy zmniejszyć jego partycję i pozostawić wolne miejsce.

susein_1
Po włożeniu płyty uruchamiamy Instalację wybierając odpowiednią opcję.

susein_2
Po zaakceptowaniu licencji SuSE wybieramy język instalatora a zarazem ustawienia językowe przyszłego systemu.

susein_3
SuSE zaproponuje schemat partycji, zestaw pakietów i inne podstawowe ustawienia. Jeżeli mamy wolne miejsce na dysku i jest go wystarczająco dużo to SuSE wykorzysta je na stworzenie nowych partycji. Wszystkie ustawienia możemy zmienić klikając na "Zmień" i wybierając interesujący nas parametr.

susein_4
Warto edytować zestaw pakietów do instalacji. Możemy wybrać jeden z 4 predefiniowanych zestawów: bez środowiska graficzne, z środowiskiem lecz bez KDE/GNOME i zestaw z KDE lub GNOME. Po zaznaczeniu danego zestawu możemy przejść do szczegółowej listy pakietów.

susein_5
Szczegółowa lista pakietów. Możemy zaznaczać i odznaczać pakiety do instalacji z tym że przy odznaczaniu instalator nie będzie nas informował że odznaczony pakiet jest wymagany przez inny pakiet tylko ponownie go zaznaczy (wyjściem jest zaznaczeniem go jako "tabu" i kliknięcie "Sprawdź zależności"). Pamiętaj o zaznaczeniu polskich pakietów językowych (np. KDE, Yast)

susein_6
Po potwierdzeniu wstępnych ustawień i pakietów rozpocznie się instalacja.

susein_7
Po zakończeniu instalacji system zrestartuje się, wyjmuje płytę przed ponownych rozruchem systemu.

susein_8
Przy pierwszym uruchomieniu pojawi się konfigurator sprzętu i systemu. Pierwszą czynnością będzie podanie hasła dla konta root.

susein_9
Kolejny punkt to konfiguracja sieci. Jeżeli skonfigurujemy i uruchomimy połączenie sieciowe to YaST zaproponuje pobranie aktualizacji (możemy zrobić to też później).

susein_10
Kolejny etap - sposób logowania się użytkowników. Dla zwykłego desktopu wybieramy pierwszą opcję.

susein_11
Następnie tworzymy pierwszego zwykłego użytkownika.

susein_12
Wszystko kończy konfiguracja grafiki, dźwięku i dodatkowych elementów komputera. Najważniejsza jest konfiguracja monitora - czy podaje poprawną rozdzielczość i typ. Zazwyczaj YaST nie skonfiguruje poprawnie monitorów LCD - trzeba w tym momencie zmienić ustawienia ręcznie podając właściwe.
RkBlog

Dystrybucje, 14 July 2008

Comment article
Comment article RkBlog main page Search RSS Contact