RkBlog

Hardware, programming and astronomy tutorials and reviews.

KDE4 - po prostu tego nie rozumiem

Nie mogę przełknąć KDE4, ani 4.2-SVN, ani 4.1.3. Nie pasuje mi zastosowane podejście, wprowadzone "usprawnienia". Przebudowa desktopu na "wszystko jest plazmą" spowodowała że może 4.2 będzie używalne i plazma (zupełnie nowy kod) nie będzie się wysypywał, ani zamulał Core 2 Duo. Plazmoidy - jak ktoś chce to w KDE3 miał superkarambę, w Gnome GDesklets czy Screenlets. Efekty pulpitu - jeżeli ktoś chciał to miał compiz-fusion. W KDE4 wymusza się użycie bajerów, bajeranckich stylów i efektów. Czy tagowanie i pełnotekstowe wyszukiwanie oferowane przez nepomuk też jest funkcjonalnością używaną przez znaczną część użytkowników, że musi być domyślnym elementem KDE?.

KDE 4.2 oferować będzie możliwość przełączenia w tryb dodawania ikona na pulpicie "po staremu", będzie też można (sic!) ponownie dodawać ikony-skróty do aplikacji do panelu. Oznacza to porażkę pomysłów twórców KDE - ich wielkie umysły spłodziły koncepcję nauczenia tych "idiotów", jak używać pulpitu i komputera wymuszając totalnie inne akcje. Podejście antyteza użyteczności liczących się serwisów web 2.0 / społecznościowych. KDE 4.2 będzie właśnie oferowało możliwość powrotu do zachowań KDE 3.5.10, zgodnych ogólnie z pulpitem MS Windows, OS X, GNOME, XFCE itd.

90% nowości poszła w plazmę, dolphina i efekty, reszta to drobne usprawnienia użytkowych aplikacji... W Kate wielu liczyło np. na obsługę projektów - nie ma. Konqueror nieco lepiej renderuje HTML/JS, ale nadal np. nie obsługuje GMaila w domyślnym interfejsie (udając Mozille), nie wymieniając odpowiednika Firebuga, obsługę edytorów WYSIWYG (też Google Docs) - "Konqueror to aplikacja KDE do pobierania Firefoxa". Gwenview nie potrafi przewijać zdjęć za pomocą rolki myszy (przynajmniej domyślnie).

Ten wpis można uznać za "stronniczy", czy FUD, ale to jest moja opinia, jako "zaawansowanego użytkownika komputera". I chyba nie tylko moja, skoro na forach dystrybucji dostarczających KDE4 bez KDE3 jest sporo postów o pakietach KDE3, przejściu z Kubuntu na Ubuntu, maskowaniu KDE4.* w Gentoo, czy też używaniu kdemod-legacy w Archu. Można też argumentować że jak KDE4 się ustabilizuje to będzie czas na nowe funkcjonalności... tylko kiedy - od KDE 4.3 do 4.5-4.6? Po tym znowu rok/dwa przerwy do kolejnej w pełni używalnej wersji KDE5 ?

Zobaczymy jak będzie wyglądać KDE 4.2 w wersji "stabilnej" i co będzie oferować, a czego nie... Ogólnie na pewno nie będzie dobrze, #152188, #116946.

RkBlog

Środowiska Graficzne, 22 November 2008, Piotr Maliński

Comment article