RkBlog

Hardware, programming and astronomy tutorials and reviews.

Komodo Edit - ciekawy edytor/IDE usprawniający pracę developera

Komodo Edit to darmowy edytor kodu / IDE wspierające różne języki skryptowe (Perl, PHP, Python, Ruby, Tcl, SQL) jak i języki webowe (CSS, HTML, XML, JS). Aplikacja ta jest dostępna pod MS Windows, OSX oraz pod Linuksem (32 i 64 bity) - paczki do pobrania ze strony aplikacji.

Istnieje także płatne Komodo IDE posiadające znacznie większe możliwości. Obie aplikacje bazują na bibliotekach Mozilli. Bazowy kod Komodo jest otwarty (openkomodo.com) i na jego podstawie budowane jest darmowe Komodo Edit jak i później Komodo IDE. Platforma ta pozwala na rozszerzanie edytorów poprzez wtyczki - podobnie jak to wygląda w Firefoksie, czy nawet tworzenie własnych edytorów/aplikacji.

Z Komodo Edit korzystam już od dłuższego czasu i jestem bardzo zadowolony z tej aplikacji. Podpowiadanie kodu, poprawne kolorowanie składni, utrzymywanie wcięć niezależnie od "stylu" w danym pliku, integracja z SVN, możliwość odpalania okna przeglądarki, konsoli wewnątrz aplikacji i wiele więcej. Do tego na starcie nie zarzuci toną (mało potrzebnych) okienek i paneli - czysty interfejs. Publiczna wersja alpha Komodo IDE 7 wprowadza m.in. usprawnione kolorowanie i kontrolowanie poprawności składni w szablonach Django (i innych). Komodo nie będzie już marudziło na np. brak nagłówków dokumentu HTML w szablonie, a nawet poprawnie pokoloruje bloki komentarzy. Mimo iż pod Linuksem dostępne są binarne paczki, to są dobrze zrobione (dobrze kompilowane) bo edytor nie wykrzaczy się z powodu zmian w wersjach systemowych bibliotek. Warto się przyjrzeć tej aplikacji. Może okazać się całkiem przydatna...

Komodo Edit/IDE7 szablon Django
Komodo Edit/IDE7 edycja CSS
Komodo Edit/IDE7 edycja kodu Pythona
RkBlog

Podstawy Pythona, 30 May 2011, Piotr Maliński

Comment article