Krótko o Linux Mint 3

30 maja ukazała się nowa wersja Linux Mint oznaczona numerkiem 3.0. Jest to LiveCD oparte o Ubuntu z możliwością instalacji na dysku twardym wzbogacone, w porównaniu do pierwowzoru o niewolne pakiety takie jak kodeki i sterowniki jak i inne usprawnienia. W Mint 3.0 znajdziemy Firefoksa 2.0.0.3, Kernel 2.6.20 czy GNOME 2.18.1.

mint1
Mint w całej okazałości

Ogólnie dystrybucja wygląda ładnie, w kwestii stylistyki nie można raczej nic tej dystrybucji zarzucić. Powyższy zrzut ekranu prezentuje dostępne w Mint menu oraz zastosowany styl GTK+ :nice:. Dostępne aplikacje działają bez problemów, uruchamiają się dość szybko (tryb LiveCD). Mint zawiera też GUI do ndiswrapper pozwalające łatwo dodawać sterowniki. Postanowiłem sprawdzić je i okazało się iż nie działa za dobrze. Wg. GUI dodanemu sterownikowi nie odpowiada obecna w moim laptopie karta WiFi, a wg. samego ndiswrappera wszystko jest w porządku.
mint4
Rozbierzności WiFi ndiswrappera

Po dodaniu sterownika nie udało mi się skonfigurować WiFi do końca gdyż posypał się moduł SquashFS obsługujący skompresowany obraz płyty - wystąpił błąd odczytu i "/usr/sbin/iwlist" było niedostępne. Linux Mint to młoda dystrybucja, Ubuntu z dodatkowymi bajerami. Nie jest w pełni stabilna ani nie wnosi zbyt wiele "swojego" (jak np. Pardus, PCLinuxOS itp.).
RkBlog

Dystrybucje, 14 July 2008, Piotr Maliński

Comment article
RkBlog main page Search RSS Contact