Recenzja LinuxMint

LinuxMint to dystrybucja bazująca na Ubuntu i zawierająca nie-wolne pakiety. Przebojem wdarła się w świat użytkowników rodziny ubuntu zajmując obecnie 30 miejsce w rankingu Distrowatch. Wczoraj (20-12-2006) wydana została wersja 2.1 Bea, którą poddałem testom. System uruchamia się dość długo lecz bez żadnych problemów. W Bea przywita nas Gnome z niebieskim motywem i ładnym splashem. Sama dystrybucja niewiele różni się od zwykłej płyty Ubuntu poza jedną kluczową różnicą - zawiera nie-wolne kodeki, javę, flasha oraz sterowniki do kart wifi.

Dostępne Aplikacje

  • Akcesoria Gnome
  • F-Spot
  • Firefox, Evolution, Gaim, X-Chat
  • Amarok, MPlayer, Miniaplikacje audio/video Gnome
  • OpenOffice Writer, Calc i Impress
  • Pełen zestaw aplikacji do konfiguracji systemu, w tym GUI dla ndiswrappera


Stabilność i Wydajność

Testowałem jedynie Mint w trybie LiveCD i system nie był zbyt szybki. Uruchomienie Evolution to kilkadziesiąt sekund, kilka dobrych sekund na uruchomienie terminala. Mimo wszystko system zachowywał się stabilnie, nie zauważyłem żadnego załamania się testowanych aplikacji.

Wrażenia i Opinie

Jak dla mnie LinuxMint w porównaniu do Mepisa - pochodnej Kubuntu wypada słabo. Mepis również zawiera nie-wolne pakiety poza sterownikami wifi lecz w odróżnieniu od Kubuntu zawiera praktycznie pełne KDE z dużą ilością aplikacji dodatkowych. Mint zawiera bardzo ograniczoną ilość aplikacji pokrywających podstawowe potrzeby. Oba systemy domyślnie nie zawierają pakietów z polskimi tłumaczeniami, lecz po instalacji systemu łatwo je dozainstalować. Ja stawiałbym zdecydowanie na Mepisa w tym pojedynku, chociaż dodatkowe sterowniki WiFi mogą być dla niektórych bardzo ważnym atutem.
Obserwując sukces linuxMint można zauważyć że przeciętny użytkownik linuksa nie jest zainteresowany GNU/Linuksem z wyłącznie otwartym oprogramowaniem, lecz Linuksem "darmowym jak piwo", który zapewnia pełną funkcjonalność. Decyzcja twórców Ubuntu o dodaniu do następnego wydania nie-wolnych sterowników kart graficznych potwierdza to przypuszczenie. Mam nadzieje że Mepis, a w szczególności cały projekt Ubuntu zaimplementują najciekawsze koncepcje z linuxMint zapewniając większą przydatność swoich wydań.

Pamiętaj że używając dystrybucji zawierających liczne nie-wolne aplikacje akceptujesz ich istnienie i zachęcasz firmy do nie uwalniania kody tych aplikacji i bibliotek.


Zrzuty Ekranu

darmowy hosting obrazków
Zarządzanie Ndiswrapperem

darmowy hosting obrazków
Pulpit linuxMint
RkBlog

Dystrybucje, 14 July 2008

Comment article
Comment article RkBlog main page Search RSS Contact