Nowe technologie w matrycach CMOS Sony - Exmor i Exmor R

Exmor to technologia zaimplementowana w niektórych matrycach CMOS firmy Sony. Dzięki tej technologii matryce charakteryzują się niższym poziomem szumów i większą maksymalną prędkością sczytywania klatek. CMOS Exmor posiadają wbudowane przetworniki analogowo-cyfrowe dla każdej kolumny sensora, a nie jeden dla całego jak w typowych układach. Dzięki temu matryca może działać szybciej, jak i co ważniejsze, w takim "kompaktowym" układzie szumy (dark current) są znacznie niższe. Dodatkowo w tych układach obecne są układy usuwające szum umieszczone przed i po każdym z przetworników.

Exmor R to nazwa handlowa dla "podświetlanych od tyłu" (back-illuminated) sensorów CMOS Sony. Matryce wykonane w tej technologii mają znacznie większą czułość i niższe szumy w porównaniu do klasycznych układów. Głównym rynkiem dla Exmor R są lustrzanki i kamery HD.

W najbliższym czasie możemy oczekiwać kolejnych matryc CMOS od Sony łączących osiągnięcia obu technologii. Przy zachowaniu dość niskiej ceny na rynek trafić może rodzina bardzo efektywnych matryc CMOS, które mogą zacząć wygryzać matryce CCD z dolnych półek kamer do astrofotografii. W tej chwili matryce Exmor trafiają do firm zajmujących się obrazowaniem przemysłowym, czy produkcją zwykłych kamer i aparatów.

Kilka dni temu QHY zapowiedziało nowy model kamerki "planetarnej" IMG132E wyposażoną w matrycę CMOS Exmor - IMX035 (QE max: 76% (mono), 64% (kolorowa)) zdolną osiągać 25 FPS dla klatki 1280 x 1024 i 86 FPS dla klatki 640 x 480. Niestety na razie tylko w wersji z kolorową matrycą (brak "wolnych" partii matryc mono na rynku).

qhy_img132e
RkBlog
Comment article
Comment article RkBlog main page Search RSS Contact