OpenRPG

OpenRPG to program służący do grania w gry RPG i im podobne przez sieć. Podstawowym składnikiem tego programu jest pewna "forma" rozbudowanego chatu. Program zawiera również mapę, generator rzutów kośćmi i wiele dodatkowych opcji dla MG jak i dla graczy.

Instalacja

- Ściągamy określone wersje Pythona, wxPythonWIN32 oraz OpenRPG - z tej strony
- OpenRPG działa pod MS Windows, Linuksem i Mac OS. W przypadku linuksa python i wxPython powinny być w pakietach dystrybucji, openRPG niekoniecznie.
- Następnie instalujemy w następującej kolejności: Python, wxPython, OpenRPG. Pythona instalujemy w wybranym przez nas katalogu, wxPythona instalujemy tam gdzie instalka chce się zainstalować! (jest to dodatek do Pythona, więc instaluje się "w" Pythonie). Następnie OpenRPG instalujemy w innym katalogu.
- Po instalacji w Menu Startu Windowsa będziemy mieć menu Pythona i OpenRPG. Te pierwsze nas nie interesują.

Obsługa OpenRPG
- Program uruchamiamy: Start -> Programy -> OpenRPG -> Start OpenRPG (lub Start OpenRPG console)
- Pojawi nam się okno programu:
Drzewo gry to menu gry. Zawiera różne informacje o danej grze oraz opcje programu. Lista graczy - zawiera listę graczy, umożliwia wysyłanie wiadomości do określonego gracza czy jego wyrzucenie. Na samym dole, po prawej i na środku mamy generator rzutów kości oraz pasek w który wpisujemy treść. Przed grą należy sprawdzić czy inni gracze widzą wpisywane przez ciebie polskie znaki, gdyż program ten ma zwyczaj wyrzucania ich :)

Opcje

Opcje dostępne są z menu górnego: OpenRPG -> Settings. W opcja możemy wybrać różne kolory, teksty itd. Na razie ograniczymy się do wybrania naszego nicka. Gdy otworzymy okno ustawień klikamy na zakładkę Chat i obok wartości "Player" wpisujemy (w środkowym oknie) nasz nick:
Klikamy Ok, co zapisze ustawienia i zamknie okno.

Łączenie się z serwerem, pokoje

By zagrać z kolegami i koleżankami, bądź dołączyć do jakiejś już istniejącej gry należy połączyć się z serwerem. Lista serwerów osiągalna jest z górnego menu: Game Server -> Browse Serwers. Pojawi się okno:
Po lewej widzimy listę serwerów oraz liczbę graczy na danym serwerze. Wybieramy jakiś i łączymy się z nim (próbujemy....). Jeżeli zamierzacie zagrać w ustalonym, własnym gronie to najlepiej wcześniej sprawdzić który serwer jest najszybszy i w którym można stworzyć swój pokój (na niektórych mogą być blokady). Łączę się z serwerem... np. z serwerem na którym ktoś jest :) Zaznaczam taki serwer i klikam "Connect" i czekam aż połączy. Jeżeli się połączę z serwerem to po prawej zobaczę pokoje.
"Lobby" to poczekalnia, w której się nie gra. Jest to zazwyczaj miejsce w którym graczie się spotykają a następnie przechodzą do pokoju gry stworzonego przez MG. Czasami pokój gry jest zastrzeżony hasłem i gracze oczekują aż zostaną "zaproszeni" do gry (np. w danym momencie kolejna postać dołącza do drużyny). Obecność hasła jest zaznaczona w kolumnie "PW". Yes oznacza że wymagane jest hasło do połączenia się z tym pokojem, "no" oznacza że można wejść do pokoju bez przeszkód.
Zaznaczamy jakiś pokój nie strzeżony hasłem i dołączamy klikając "Join Room". Jeżeli są w nim jakieś osoby to zapewne będzie toczyła się rozmowa/gra. Czasami będzie też używana mapa :) Oto widok jednego z pokoi do którego wszedłem:
W 99% spotamy się z anglojęzycznymi graczami.
Jeżeli chcemy zmienić pokój to otwieramy okno serwera (Game Server -> Browse Serwers) i zmieniamy pokój. Jeżeli chcemy zmienić serwer to w oknie serwera rozłączamy się z danym serwerem i łączymy z innym.

Tworzenie pokoi

Gdy jesteśmy połączeni z serwerem możemy stworzyć pokój. Wystarczy wpisać jego nazwę i hasło MG (ten co tworzy jest MG):
Następnie klikamy "Create Room" co stworzy pokój. Po stworzeniu pojawi się on na liście powyżej.
Zamykamy okno. Jesteśmy w stworzonym przez nas pokoju.

Rozmowy, rzuty kośćmi

Ten etap najlepiej potrenować w pustym pokoju by nikomu nie przeszkadzać :) Pisanie tekstu jest proste. Piszemy w pasku na dole i wciskamy enter by wysłać. Po napisaniu tekstu możemy go pogrubić, podkeślić, napisać kursywą. Wystarczy kliknąć w odpowiednią ikonkę po prawej.
Co do rzutów kośćmi: w małym okienku przed symbolami kości wpisujemy liczbę kości danego typu jaką mamy rzucić. W polu po ikonkach modyfikator. Jeżeli ujemny to wpisujemy minus, przykład:
Szeptanie do osoby - możesz wysłać wiadomość tylko do jednej osoby: P-kliknij na jej nicku i z menu kliknij "Whisper". W pasku wpisywania tekstu pojawi ci się coś w stylu "/w 8=" nie kasuj tego, tylko wpisz po tym tekst i wyślij go. Dostanie go tylko wybrana przez ciebię osoba. W tym samym menu możesz nadać osobom role - "Assign Role". Po wejściu osoba jest gościem i ma ograniczone uprawniania, jeżeli ma być graczem to nadaj jej taki status (player).

Jest to podstawa obsługi OpenRPG. Wystarczy MG jak i graczom do przeprowadzania sesji on-line. Program ma jednak znacznie więcej możliwości, które możesz odkryć sam. Przewodnik ten będzie rozbudowywany...
RkBlog

Forgotten Realms, 14 July 2008

Comment article
Comment article RkBlog main page Search RSS Contact