Planety Pozasłoneczne

W naszej galaktyce jest około 200 miliardów gwiazd, jedną z nich jest nasze Słońce. Słońce ma osiem planet a na jednej z nich istnieje życie. Czy istnieją inne planety? Czy istnieje na nich życie ? Czy istnieją inne Ziemie ? Te pytania od dawna były stawiane przez ludzkość. Obecna technologia i stan wiedzy umożliwiają pierwsze poszukiwania pozasłonecznych planet.
W 1930 odkryto Plutona - do niedawna ostatnią planetę układu Słonecznego, w 1995 roku odkryto pierwszą pozasłoneczną planetę okrążającą gwiazdę 51 Pegasi oddaloną od nas o 48 lat świetlnych, wcześniej, bo w 1990 roku profesor Aleksander Wolszczan okrył pierwszy pozasłoneczny układ planetarny wokół pulsara. Od tego czasu liczba odkrytych planet przekroczyła 400. Na najbliższe lata NASA planuje kilka misji mających na celu poszukiwanie pozasłonecznych planet podobnych do Ziemi i próby wykrycia na nich śladów życia. Będą to najbardziej czułe i precyzyjne instrumenty jakie kiedykolwiek zbudowano. Obecnie odkrywamy duże planety - gazowe giganty kilkaset razy większe od Ziemi, których ogromne rozmiary i grawitacja umożliwiają ich wykrycie przez obecną aparaturę. By wykryć mniejsze planety potrzebne są specjalistyczne rozwiązania. Dwa główne problemy to rozmiar planet i odległość. Wysłanie wiadomości drogą radiową z Marsa na Ziemię zajęłoby 10 minut, z najbliższej pozasłonecznej planety - ponad 10 lat.
planeta1
Planety pozasłoneczne to planety znajdujące się w pozasłonecznych układach planetarnych, czyli układach wokół gwiazd innych niż Słońce. Obecnie znane są 403 pozasłoneczne planety (stan na 3 listopada 2009). Najczęściej odkryte już pozasłoneczne układy planetarne znacznie różnią się od Układu Słonecznego, co wynika po części z niedoskonałości metod ich wykrywania.

W Sieci

Portal NASA PlanetQuest
exoplanet.eu - Zbiór odkrytych planet, misji i publikacji naukowych
exoplanets.org
Poszukiwanie Pozasłonecznych Układów Planetarnych - Polskie Opracowanie, PDF


Powyższe opracowanie zostało stworzone w oparciu o materiały NASA PlanetQuest, wikipedii i innych publikacji internetowych
RkBlog

Astronomia, 14 July 2008

RkBlog main page Search RSS Contact