RkBlog

Hardware, programming and astronomy tutorials and reviews.

Python i elektronika - ciąg dalszy i plany na przyszłość

Na ostatnim PyWawie prezentowałem możliwości współpracy Pythona z elektroniką. Wcześniej opublikowałem już kilka artykułów dotyczących m.in. PyMCU. W najbliższym czasie planuję zająć się też co nieco elektroniką na Raspberry Pi wliczając w to płytki rozszerzające takie jak Gertboard. Kolejny punkt na mapie to Arduino i pcDuino - ale bardziej pod kątem współpracy z Pythonem niż zawzięte programowanie w C.

Ogólnie chcę znaleźć/określić najlepsze platformy do łączenia Pythona i elektroniki - czy to z wykorzystaniem wyłącznie Pythona, czy Pythona wspomaganego kodem C (gdy to pierwsze rozwiązanie nie da rady w danym przypadku). Popularyzacja łatwej w oprogramowaniu elektroniki zwiastuje że już niebawem pojawią się projekty wykorzystujące ją. Największy nacisk położony zostanie zapewne na łączność/działanie bezprzewodowe.

Po prezentacji znalazłem jeszcze jeden ciekawy projekt - TinkerForge. Tak jak Phidgets oferuje wysokopoziomowe API w Pythonie (a nawet w PHP), które wygląda na bardzo proste w użyciu. Płytki (bricks) mierzą 4 x 4 cm i można je łączyć ze sobą tworząc wierze. Do płytek można podłączać "bricklets" - np. czujniki, panele LCD, czy wejście/wyjścia analogowe i cyfrowe. Surowego GPIO tam nie uświadczymy.

Zestaw płytek TinkerForge

Równie ciekawy może być projekt na Kickstarterze - HackRF - radio programowalne dla zakresu od 30 MHz do 6 GHz mogące nadawać jak i odbierać. Czy będzie to obsługiwane jakość z poziomu Pythona na razie trudno powiedzieć.

Poniżej slajny z mojej prezentacji (wideo też się pojawi w pewnym momencie):

RkBlog

Podstawy Pythona, 25 August 2013, Piotr Maliński

Comment article